Şairler ve Şiirleri

Şair Yönetim Paneli

Yalnızca Yetkili Şairler Giriş Yapabilir

       Şifremi Unuttum


WhatsApp Yardım

Yetkili Şair Yardım

Sitemize şair adınızla kayıt olup, yetkili şair hesabınız açılınca sisteme kayıt olurken kullandığınız email adresi ve şifrenizle sisteme giriş yapabilirsiniz.


Şiir Yaz

Nasıl Şair Olunur ?

Şair Rainer Maria Rilke, Paris’te heykeltıraş François-Auguste Rodin’e bir sanatçı olarak nasıl yaşaması gerektiğini sorduğu zaman Rodin’in karşılığı kısadır: “Çalışmak, yalnızca çalışmak ve sabretmek.” Rilke’nin yaşamöyküsünü, Kalbin İşi kitabında anlatan Stefan Schank, Rodin’in bu sözlerinin Rilke’nin “sanatsal amentüsü” olduğunu belirtir. Rilke karısı Clara’ya mektubunda, “Rodin, insan için eşsiz bir örnek” diye yazar. Rilke, yaşamı boyunca sadece Rodin’den değil, sanatını olgunlaştırmasını, daha güzel şiirler yazmasını sağlayacak her fırsattan yararlanır. Rilke de Rodin gibi, “sanatın belli bir amaçtan bağımsızlığına” inanır.

Şair Nedir?

Şair, "şiir yazan kişi" demektir. Şair kelimesi Arapçadan gelir; doğaüstü güçlere sahip, meczup, kahin gibi anlamlar da yüklenmiştir. Günümüzde sadece kitaplar ile değil, internet ile de geçmişin usta şairleri ve günümüzün şairleri okuyucularına ulaşmaktadırlar. Edebiyat akımlarından en sonuncusu serbest şiir akımı iyiden iyiye özgürlükçü şiir ve şair kavramına kavuşmuştur. Şair, gerek insana, gerek doğaya, gerek olgu ve olaylara daha farklı ve duyarlı, sezgisel ve derinlikli bir perspektiften bakan; bunu, bu ayrıcalıklı statüsünün bir sonucu olarak, en etkili ve dolaysız ifade biçimi olarak, ahenkli ve yüklü mısralarla dile getiren kişi diye nitelenmiştir. Şairler şiir yazdıklarında genelde duygu ve düşüncelerini o şiire katmak isterler.