Şair Durum
Şair Popülite
Şair Yorum Popülite
Şair Şiir Popülite
Sosyal Paylaşım Popülite

Galip SERTEL 16 Ağustos 1942 yılı,Bulgaristanın Silistre ili Bistra(Akpınar) köyünde doğdu.İlkokulu köyünde,ortaokulu Bezmer(Abdullah) köyünde tamamladı.1960 yılında Dobriç(Hacıoğlu Pazarcık) şehri Pedagoji Öğretmen Okulu’ndan mezun olup Dobruca’nın muhtelif köylerinde öğretmenlik yaptığı yıllarda Dobruca ve Deliorman yöresinde Ahmet Cebeci'nin kurduğu ilegal Gençler Birliği teşkilâtına katıldı. Silistre sancağında Türkçe yayınlanan 'ZİYA' gazetesinde çalıştığı 1968 yılında' rejim karşıtı aksi inkılâpçı,türk milliyetçisi' vb suçlamalara maruz kalarak görevden alındı,Bulgar Komünist Partisi gençlik kolları Komsomol teşkilâtından ihraç edildi...Çeşitli kurumlarda memur,işçi olarak çalıştı.1985 yılı Bulgaristan'da komünist rejim tarafından dünya camiası önünde tantanalı söylemlerle propagandası yapılan,aslında dini islâm olan azınlıklara karşı ırkçı, azgın bir şoven yaptırım olan 'soya dönüş' adlı soykırım sürecinde Roman toplama kampında tutuklu kaldı. Bulgaristan'ın demokrasiye geçiş günlerinde Silistre şehri Hak ve Özgürlükler Hareketi kurucularından olup,İl Koordinatörü ve HÖH Merkez Yürütme Kurulu üyelğine seçildi. 1990 yılı Ekim ayında Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ne göç etti.İstanbula yerleşti.Eyüp,Avcılar ilçelerinde öğretmenlik,okul idareciliği sonrası 2005 yılında emekli oldu. Edebiyat ile uğraşıları öğrencilik yıllarına dayanmakta.Türkçe,Bulgarca gazete ve dergilerde,şiir,hikaye,röportaj yazıları basıldı 2007 yılında BAY Yayınları tarafından 'Taş Toprak Dobruca' adlı şiir kitabı yayınlandı.

Şair Yönetim Paneli

Şiirlerinizi sitemizde yayınlamanız ve ziyaretçilerinize kendinizi tanıtmanız için size özel yönetim panelimiz ile kontrol sizde...

Size Özel Sayfa

Favori şairler ve favori şiirlerinizden kendinize özel bir sayfa oluşturabilir ve favorilerinize kolayca erişebilirsiniz.

Sosyal Medya

Şiirleriniz sosyal medya uygulamamız ile tüm sosyal medya kullanıcılarına ve 35 bin kişilik sayfamızda paylaşılmaktadır..

Şair Hakkında Yorumlar Şaire Yorum Yaz