Şair Durum
Şair Popülite
Şair Yorum Popülite
Şair Şiir Popülite
Sosyal Paylaşım Popülite

HAYATI (1938 - 2011)
Balıkesir'e bağlı Savaştepe ilçesinde doğdu. Savaştepe Köy Enstitüsü'nü, Gazi Eğitim Enstitüsü Eğitim Bölümü'nü bitirdi. Yozgat'ta öğretmenlik, ilköğretim müfettişliği, Bursa'da Eğitim Enstitüsü'nde yöneticilik yaptı ve İlköğretim müfettişliğinden emekli olarak Balıkesir'e yerleşti. 

Edebiyat dünyasına şiirle giren Uysal,Yaklaşım (Balıkesir) , Düşlem (Bursa) adlı dergilerin de kurucuları arasında yer aldı. Şiirleri, Şairler Yaprağı, Demet, İmece, Çaltı, Türk Sanatı, Varlık, Ardıçkuşu, Bahçe, Damar, Kıyı, İnsan, Morca, Çağdaş Türk Dili, Pencere, Söylem, Yaşasın Edebiyat, Şiir-lik gibi dergilerde yayımlandı. İlk kitabı Mapusane Şiirleri Antolojisi (1974) 'nde sol siyasal nedenlerle yargılanmış, tutuklanmış şairlerimizin kimliklerini, eylemlerini ve şiirlerinden konu ile bağlantılı örnekleri derledi. Çocuklar için pek çok masal, öykü şiir ve roman yazdı. Cumhuriyet, Politika, Akşam, Yeni Halkçı adlı gazetelerde; Yeni Toplum, Yeni Dönem, Dönemeç, Türk Dili, Sesimiz, Oluşum, Türkiye Yazıları gibi gazete ve dergilerde eğitim, edebiyat ve çocuk kitapları üzerine yazılar yazdı. 

1975 yılından sonra çocuk edebiyatına yöneldi. Çocuklara Öykü (Bursa 1975, 4 sayı) adlı bir dergi çıkardı. Çocuklar için pek çok masal, öykü şiir ve roman yazdı. Kitaplarından bazılarının adları şöyledir: Alaca Baykuş (öykü) , Çöpçü Martı (öykü) , Keloğlan'ın Diliyle (masal) , Yaban Kedisi (öykü) , Çöp Toplama Yarışı (öykü) , Anası Bulut Babası Yağmur (roman) , Mağara Gölünde Serüven (öykü) , Ayda Yaz Uykusu (bilimkurgu roman) , Keloğlan'ın Düşü (masal) , Yaban Kedisi adlı kitap, Almanya'da Türkçe/Almanca olarak iki dilde basıldı (1989) . 

3 Temmuz 2011 tarihinde doğduğu yer olan Balıkesir'de yaşama veda etti.
 
ESERLERİ
Sularla (1959) 
Uzak Yazlarda (1998) 
Acının Gümüşü (1999) 
Eğri Büğrü ile Tepesi Delik (1990) 
Kuşgölünde Günler (1996) 
Alaca Baykuş (öykü) 
Çöpçü Martı (öykü) 
Keloğlan'ın Diliyle (masal) 
Yaban Kedisi (öykü) 
Çöp Toplama Yarışı (öykü) 
Anası Bulut Babası Yağmur (roman) 
Mağara Gölünde Serüven (öykü) , 
Ayda Yaz Uykusu (bilimkurgu roman) 
Keloğlan'ın Düşü (masal) 

Ödülleri 
12. Antalya Film Festivali Öykü Yarışmasında (Harç Kovası adlı öyküyle) mansiyon 1975 
Damar Edebiyat Dergisi / Çankaya Belediyesi Çocuk Şiirleri Yarışmasında (Kuşgölü'nde Günler adlı dosyayla) ikincilik 1992 
Kırmızı Fare Çocuk Dergisi Öykü Yarışmasında (çeşitli öykülerle) başarı 1992 
Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü (Suyla Sınanmış Şiirler adlı dosyayla, sonradan Uzak Yazlarda adıyla kitaplaştı) 1998 
Yunus Nadi Şiir Ödülü (Acının Gümüşü adlı dosyayla) 1999

Şair Yönetim Paneli

Şiirlerinizi sitemizde yayınlamanız ve ziyaretçilerinize kendinizi tanıtmanız için size özel yönetim panelimiz ile kontrol sizde...

Size Özel Sayfa

Favori şairler ve favori şiirlerinizden kendinize özel bir sayfa oluşturabilir ve favorilerinize kolayca erişebilirsiniz.

Sosyal Medya

Şiirleriniz sosyal medya uygulamamız ile tüm sosyal medya kullanıcılarına ve 35 bin kişilik sayfamızda paylaşılmaktadır..

Şair Hakkında Yorumlar Şaire Yorum Yaz