Şair Durum
Şair Popülite
Şair Yorum Popülite
Şair Şiir Popülite
Sosyal Paylaşım Popülite

Malatya'nın Arguvan kazasına bağlı Ermişli Köyü'nde 1954 yılında doğdu. Lise son sınıfa kadar doğduğu ilde okuduktan sonra İstanbul Fenerbahçe Lisesi'nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Almanca Bölümü'nü bitirerek Kadıköy Orta Okulu'na sonra da Kadıköy Anadolu Lisesi'ne Almanca öğretmeni olarak atandı. Uzun yıllar öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. 1997 Yılında emekli oldu.

İlk şiirleri Malatya'daki dergi ve gazetelerde ve sonda da 1970'li yıllarda İstanbul'da Yansıma dergisinde yayımlandı. 1992 yılında yayımlanan "Maviler de Eskidi" şairin ilk şiir kitabı.

Şiirlerinin yanı sıra, Erich Fried'den, Gerhard Hauptmann'dan, Georg Trakl'dan, Ulla Hahn'dan Albert Ehrenstein'den,Erich Kastner'den şiirler çevirdi. E. Cansever, M. Eloğlu, Ş. Kurdakul, A. Damar, B. Necatigil, T. Uyar, Ö. Asaf, M. Gürpınar, A. Behramoğlu,O. Rifat, G. Akın, C. Süreya, İ. Berk,A. Muhip Dranas incelemeleri yaptı. Bu incelemelerini "Şiir Irmakları" adlı kitapta topladı.

1999-2001 yılları arasında PEN Yazarlar Derneği'nin yönetim kurulunda, genel sekreter olarak çalıştı. 2002 yılından bu yana BESAM'da yönetim kurulu üyeliği yapmaktadır. 2000 yılında Uluslararası Struga Sanat Sanat Festivali'ne katıldı. TYS, PEN, Edebiyatçılar Derneği üyesi.

Arife Kalender'in şiirleri; Karşı, Kıyı, Damar, Gösteri, Evrensel kültür, Varlık, Yaşasın Edebiyat gibi dergilerde yayımlandı.
Özellikle 1990'dan sonra toplumsal duyarlığı yerel öğelerle zenginleştiren bütüncül şiirlerle ilgi çekti. Şiirlerinin yanı sıra, Alman edebiyatından yaptığı şiir çevirileri ve Türk şiirinin ustalarını incelediği yazıları çeşitli dergilerde yayımlandı.Yapıtları :
Maviler de Eskidi
Göçebe Sevinçler
Suskun Resimler Durağı
Gül Küstü
Kırmızı Firari
Kadın Burcu
Şiir Irmakları
Deli Bal


Ödülleri :
Behçet Aysan Şiir Ödülü (1995) Suskun Resimler Durağı -övgüye değer-
Orhan Murat Arıburnu Odülü (2005) / Deli Bal

Şairin Şiirleri
Şair Yönetim Paneli

Şiirlerinizi sitemizde yayınlamanız ve ziyaretçilerinize kendinizi tanıtmanız için size özel yönetim panelimiz ile kontrol sizde...

Size Özel Sayfa

Favori şairler ve favori şiirlerinizden kendinize özel bir sayfa oluşturabilir ve favorilerinize kolayca erişebilirsiniz.

Sosyal Medya

Şiirleriniz sosyal medya uygulamamız ile tüm sosyal medya kullanıcılarına ve 35 bin kişilik sayfamızda paylaşılmaktadır..

Şair Hakkında Yorumlar Şaire Yorum Yaz