Burdur

Burdur Liseler Rehberi Burdur Üniversiteler Rehberi Burdur Firmalar Rehberi

BURDUR

 

GENEL BİLGİLER

 

Yüzölçümü:  6.887 km²

 

Nüfus:  254.899 (2007)

 

İl Trafik No: 15


İlk insanların yaşadıkları, yerleşim yerleri, antik kentleri ve Türk İslam eserleri ile önemli bir turizm merkezidir. Burdur İnsuyu mağarası ve gölleriyle ilgi çekmektedir. 

İLÇELER:

 

Burdur ilinin ilçeleri; Ağlasun, Altınyayla, Bucak, Çavdır, Çeltikçi, Gölhisar, Karamanlı, Kemer, Tefenni ve Yeşilova' dır.

 

Ağlasun: İl merkezine 32 km. uzaklıkta, "Sagalassos Antik Kenti" ile Burdur'un en önemli turizm çekiciliği olan ilçelerinden biridir. İlçede yeraltı sularının bolluğu nedeniyle alabalık tesisleri yaygındır. İlçede 2276 m. yüksekliğinde Akdağ dağcılık ve dağ-doğa yürüyüşü için çok elverişlidir.


 

Bucak: Burdur'a 45 km. uzaklıktadır. İlçenin kuzey-doğusunda Roma Dönemine ait "Cremna Antik Kenti" bulunmaktadır. Susuz Kervansarayı ve İncirhan önemli eserlerdendir.

 

Gölhisar: İl merkezine 107 km. uzaklıkta bulunan ilçenin yakınında yer alan Cibyra Antik Kenti ile önemli bir turizm potansiyeline sahiptir.

 

Tefenni: İlçenin merkeze uzaklığı 70 km.dir. İlçenin güneyindeki Çamur höyükte, Kalkolitik Döneme ilişkin yüzey araştırması bulguları burasının çok eski bir yerleşim merkezi olduğunu göstermektedir.

 

Yeşilova: İl merkezine uzaklığı 60 km.dir. En eski yerleşim yerlerinden birisi olan ilçe sınırları içindeki Dereköy ve Gençali'de yapılan yüzey araştırmaları sonucunda Kalkolitik Döneme ait (M.Ö. 5000) çanak- çömlekler gün ışığına çıkmıştır.

 

NASIL GİDİLİR?


 

Karayolu: Burdur, Batı Akdeniz Bölgesinde Afyon ile Ege Bölgesi, Isparta ile İç Anadolu Bölgesine açılan karayolları bağlantılarını sağlayan bir konumdadır.

 

Otogar Tel : (+90-248) 233 53 90

 

Demiryolu: İzmir, Ankara, Isparta, Afyon, Denizli ve İstanbul'a demiryolu ile bağlı olup yaz ve kış aylarında hareket saatlerinde değişiklik yapılarak sefer düzenlenmektedir.

 

İstasyon Tel :(+90-248) 233 19 30

 

Havayolu : Hava ulaşımı 25 km. uzaklıkta bulunan Isparta Süleyman Demirel Havalimanından gerçekleşmektedir.

 

Hava Limanı Tel: (+90-248) 233 35 90

 

GEZİLECEK YERLER

 

Tarihi Eserler

 

Ulu Cami: Şehir merkezinde Pazar mahallesinde bir tepe üzerinde yer alan Ulu Cami Felekküddin Dündar Bey tarafından 1294 yılında yaptırılmıştır.

 

İncirhan:  Bucak ilçesinin 7 km. batısına düşen İncirdere köyündedir. Anadolu Selçuklu sultanlarından Gıyaseddin Keyhüsrev bin Keykubad tarafından 13. yy.da yaptırılmıştır. Hanın en dikkat çeken tarafı oldukça büyük ve sade olan kitabeli giriş kapısıdır.

 

Susuz Kervansaray:  Bucak ilçesi Susuz köyündedir. Anadolu Selçuklu devri 13. yy. kervansaraylarındandır. İpek Yolu üzerinde bulunur. Kareye yakın dikdörtgen planlı hanı en çok göze batan yeri batı cephesindeki giriş kapısındadır.

 

Konaklar

 


İl merkezindeki sivil Osmanlı mimarisini yansıtan Taşoda, Çelikbaş, Baki Bey ve Mısırlı konakları görülmeye değer güzelliktedir.

 

Milli Parklar

 

Sütçüler Sığla Ormanı

 

Burdur - Sütçüler Sığla Ormanı Tabiatı Koruma Alanı

Konumu: Akdeniz bölgesinde,Burdur ili, Bucak ilçesi,Kızıllı köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Saha 88.5 Ha.dır.

Ulaşım: Sütçüler ilçesine 59 km. mesafededir.

Özellikleri: Nadir ve tehlikeye maruz bir tür olan sığla ağacının en elit ve izole yayılışı bu sahada görülmektedir. Bilim ve eğitim amaçlı kullanımlarla gelecek nesillerin istifadesine sunulması düşünülmüştür.

 

Sığla (Liquidambar orientalis),kızılçam (Pinus brutia),sığ saçlı meşe(Quercus callis), kızılağaç (Almus glutinosa), çınar(pilanatus orientalis) bitki türlerini oluşturmaktadır.

 

Sahada dağ keçisi(cagra aegagrus), sincap(Sciurus vulgaris) çeşitli sürüngen ve amfil türleriyle çok sayıda yengeç bulunmaktadır.

 

Mağaralar

 

İl sınırlarındaki İnsuyu Mağarası önemli bir turizm değeridir.

 

İnsuyu Mağarası 

 

Yeri: Burdur

 

Burdur-Antalya karayolunun 13 kilometresinde yoldan 900 m. doğuda, Mandıra köyündedir.

 Özellikleri: Toplam 597 m. uzunluğunda yatay ve kuru bir mağaradır. Uygun ulaşımı bulunduğu için Türkiye'de turizme açılan ilk mağaralardan biridir. Kalker tortulanmalarından türlü şekil ve yapıda meydana gelen sarkıt ve dikitlerin teşekkül tarzları dikkate alınarak mağaranın binlerce yıl evvel teşekkül ettiği tahmin edilmektedir. Mağara içinde girintili-çıkıntılı muhtelif istikametlere açılan dehlizlerde yer alan irili ufaklı 9 göl mevcuttur.

 

Mağara içinde serin ve temiz bir hava cereyanı vardır. Bir kısım mağara sularının şeker ve mide hastalıklarına şifalı olduğuna inanılmaktadır. Mağara civarında İl Özel İdaresince kurulmuş bir konaklama tesisi vardır.

 

Göller

 

Burdur Gölü:  Şehir merkezine 4 km. uzaklıktadır. Burdur Gölü tektonik bir göldür. Dünyada nesli tükenmekte olan "dikkuyruk" ördeklerinin % 70'ine ev sahipliği yapmaktadır. Endemik kuş türlerinin barınma alanı olan Burdur Gölü uluslararası öneme sahip bir sulak alandır. 85 kuş türü yaşar.

 

Salda Gölü:  Türkiye'nin en temiz ve derin gölüdür. Suyunun temizliği ve berraklığı ile Burdur'un en güzel mesire yeridir. 

Karacaören Barajı: Aksu çayı üzerindeki baraj Bucak ilçesine 35 km uzaklıktadır. Bölgenin enerji ve sulama ihtiyacını karşılamanın ötesinde doğal güzellikleri ile mesire yeri olarak ilgi görmektedir.

 

Kuş Gözlem Alanı

 

Çorak Gölü Kuş Alanı,Solda Gölü Kuş Alanı,Karataş Gölü Kuş Alanı,Varışlı Gölü Kuş Alanı ve Burdur Gölü Kuş Alanı Burdur ili sınırları içinde bulunmaktadır.

 

Müzeler ve Örenyerleri

 

Müzeler Burdur Müzesi

 

Adres: Özgür Mah. Cevizli Sok. No:7 - Burdur

Tel: (248) 233 10 42

 

Örenyerler

 

Sagalossos Örenyeri - Ağlasun İlçesi

Kremna Örenyeri - Bucak/Çamlık Köyü

Keraitae Örenyeri - Bucak/Belören

Milias Örenyeri - Bucak/Kocaaliler

Sia Örenyeri - Bucak/Karaot

Kodrula Örenyeri - Bucak/Kestel

Bubon Örenyeri - Gölhisar

Kibyra Örenyeri - Gölhisar

Mallos Örenyeri - Merkez/Karacaören

Olbasa Örenyeri - Kemer/Belenli

Kormasa Örenyeri - Merkez/Çallıca

Takina Örenyeri - Yeşilova

Lisinia Örenyeri - Merkez/Karakent Köyü

Hacılar Höyükleri - Merkez Hacılar Köyü

Kurçay Höyük - Merkez/Kuruçay Köyü

Yassıgüme Höyüğü - Merkez/Yassıgüme Köyü

Gölde Höyüğü - Merkez/Gölde Köyü

Yarköy Höyüğü - Merkez/Yarıköy/Soğanlı

Aziziye Höyük - Merkez/Aziziye

Eğneş Höyüğü - Merkez/Çallıca

Höyücek Höyük - Bucak Merkez

Tepecik Höyük - Bucak Merkez

İncirdere Höyük - Bucak Merkez Karaaliler

Ürkütlü Höyüğü - Bucak Ürkütlü

Uğurlu Höyük - Bucak Uğurlu Köyü

Çavdır Höyük - Çavdır/Merkez

Höyükköy - Tefenni/Merkez

Beyköy Höyük - Tefenni/Beyköy

Karamusa Höyük - Tefenni/Karamusa