GELİŞİM VE DEĞİŞİM - Sosyal Bilimler

GELİŞİM VE DEĞİŞİM

GELİŞİM VE DEĞİŞİM

Değişimin sürekli olması gerçeğine rağmen ona direnme eğilimi oldukça güçlüdür. Değişim, yaşamlarımızda, etkinliklerimizde karşımıza bir bilinmeyen etken çıkarır. Sorunlarımız olmasına karşın, çoğu kez bilinmeyene dal-maktansa varolan durumu korumaya çalışırız. Böylece kendimizi daha güvende hissederiz, geçmişle ilgili ve aşina olduğumuz olaylar daha kolay kestirilebilir, idare edilebilir. Sonra ne olur? Bizi mutsuz yapıyor da olsalar kendimizi "daha güvende" hissettiğimiz sorunlarla yaşamaya çalışırız; böylece kendimizi değişimin etkilerinden mümkün olduğunca yalıtırız. Diğer bir deyişle, başa çıkıp çıkamayacağımızdan emin olmadığımız yeni sorunlar getirebilecek olası etkileri en aza indirmek için bencilce yaşar gideriz ve olumsuz düşünmede uzmanlaşırız. Böyle bir düşünme tarzı bizi nereye götürür? Hiçbir yere! Kesinlikle hiçbir yere!
Değişime katılmak gelişmektir. Değişmeyen hiçbir şey gelişemez. Küçük yaprağın uzun bir ot olduğunu, tomurcuğun çiçek açmasını, yumurtadan kuşun çıktığını ve çocuğun büyüyüp bir yetişkin olduğunu gözleriz.
Değişimi kabul ederek ona uyum sağlayanlar kazananlardır, başaranlardır: Değişime uyamayanlar gelişmezler; düşünsel, fiziksel ya da ruhsal olarak ölürler.
Doğa bile gelişime uyum sağlamanın güç olduğunu kanıtlar. Yapraklarına ve çiçeklerine yol açmak için bir taşı ittiren ve yeryüzünün sert kabuğunu yaran bitkiyi görürüz. Bu zorluklarla karşılaşmanın özünde bitkinin güçlenmesi ve yaşamını sürdürmesi için teşvik edilmesi yatar.
Zorlukları aşma yeteneği olmasaydı bitki ölürdü. Doğanın bitki için bir amacı vardır: gelişmek ve yeni nesillerin oluşması için tohumlar üretmek. Bitki, karşısına sorunlar çıkmasını arzuluyor olsa gerek. Çünkü böylece güç kazanacak ve ürünleri nesiller boyu yaşayabilecektir.
Bitki bu durumuyla bizlerden pek farklı değildir. Bizim de amaçlarımızın olması ve değişime uyum sağlamamız gerekir. Bu, sorunlarla karşılaşmak demek olsa da, gelişimdir; bizi, en uyumlu hale gelmemiz için güçlendiren gelişim...
Gelişme arzusu kişinin içinden gelmelidir. Bitkinin çevresinde, ilerlemesi ve yolundaki taşı itmesi için onu destekleyen, teşvik eden kimse yoktur; ama gelişmek ve yaşamak için bunu tek başına yapmak zorundadır. Buna benzer olarak biz de zorluklara rağmen gelişmeliyiz ve bunu bitki gibi kendimiz yapmalıyız. Arkadaşlarımızın desteklemesi bizi teşvik eder, ama gelişme görevi bize aittir ve bundan kaçınanlayız.

Gerçek gelişme, yeni şeyler deneme cesaretine sahip olmak ve bu süreç içinde eski, günü geçmiş şeylerden de kurtulmak demektir. Bu, bir ağacın yeni gelişmelerin yolunu açması için yapraklarını dökmesine benzer. Elbette, gelişme riskler içerir ve bazen olasılıklar korku verebilir, karşımıza neler çıkacağını tahmin edemeyiz. Saçma risk-ler almanızı önermiyorum. Ama geçmişi, güvenli bildiğiniz şeyler üzerinde yükselmek için kullanın. Bilinenden bilinmeyene gidin, ama aynı zamanda yaşamın ilginç yönlerinin ve önünüzde duran heyecanın tadını çıkarın. Hayır, gelişme her zaman kolay değildir, bazen oldukça acı verir. Buna değer mi? Pekala yalnızca var olmayı, yaşamak için başkalarına dayanmayı seçebilirsiniz. Ya da çaba gösterebilir ve gelişebilirsiniz, yaşayabilirsiniz; tüm yaşamınızı gerçekten, dolu dolu yaşayabilirsiniz...


Paylaş

Etiketler: Gelişim Değişim

sibell

Üyemiz, Boğa Burcu 41 Yaşında, Mesleği: EMLAKÇI,

Yorumlar
Yorum Yaz
Güvenlik Kodu