Moli Balığı Bakımı Nasıl Yapılır - Hobi & Sanat

Moli Balığı Bakımı Nasıl Yapılır

Moli Balığı Bakımı Nasıl Yapılır

Akvaryumda balık beslemeyi sevenler için birçok balık türü bulunmakta. Akvaryum balıkları arasında moli balığı sıkça tercih edilenlerdendir. Moli balığının anavatanı Orta Amerika'daki az tuzlu ve tatlı su alanlarıdır. Akvaryumlarda üst ve orta bölmelerde bulunan hareketli bir yapısı olan tropik balıklardır. 

Cinsiyetleri alt bölgelerinde bulunan anal yüzgeçlere bakılarak anlaşılır. Moli balığının erkeklerinin alt bölümlerinde ince ve uzun çıkıntıları olur. Dişilerinde ise karın bölgelerinde üçgen şekilde alt yüzgeç bulunmaktadır. Moli balığı grubunda başka çeşit balıklar da vardır. Örnek olarak; siyah moli, ay kuyruk moli, molinez türlerini sayabiliriz. Akvaryumda balık beslemek ilgi ve bakım isteyen bir uğraştır. Moli balığının bakımı kolaydır fakat bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Moli balığı ani sıcaklık değişimlerine ve soğuğa karşı dayanıklı değildirler. 


Yaşayabilecekleri başlıca sorunlar mantar ve benektir. Direnç kazanmaları adına akvaryuma 50 litre su için bir çay kaşığı tuz atabilirsiniz. Her türlü balık yemini yerler, ayrıca kayalardaki yosunlarla da beslenir. Yosunu çok sevdikleri için akvaryumdaki yosunları yer, yosunlaşmalara engel olurlar. Et ürünleri moli balıkları için tehlikelidir. Et ürünleri ile beslendiklerinde ömürleri kısalır ve hastalıklara karşı açık olurlar. Çok hassas yapıları vardır. Bu nedenle tubifex türünde yemler de verilmemelidir. Tercihen spiriluna yosunu ve diğer çeşit yosunlar, haşlanmış ıspanak verilebilir. Bol bitki içeren akvaryumlara konmalıdırlar.

Moli balığı oldukça doğurgan bir balıktır. Ortalama olarak 45 günde bir 25 ila 50 arası yavrularlar.  Genel olarak kendi yavrularına zarar vermezler. Bu nedenle akvaryumda başka balıklar yoksa doğumu akvaryum içinde yapabilirler. Fakat farklı balık türleri varsa hamile olan balık başka bir akvaryuma alınmalıdır. Önemli bir noktaya dikkat edilmelidir; hamile balığın aktarıldığı akvaryumun ısısı ile asıl tankın ısısı aynı olmalıdır.

 Paylaş

Etiketler: moli balığı bakımı, erkek moli blığı, dişi moli balığı

admin

Üyemiz, Akrep Burcu 44 Yaşında, Mesleği: BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ, ve yaşadığı yer Antalya

Yorumlar
Yorum Yaz
Güvenlik Kodu