2008 TREND RAPORU - Hobi & Sanat

2008 TREND RAPORU

2008 TREND RAPORU

2008 trend raporu...
Aydınlatmada yeni soluk
      Değişen aydınlatma konsepti ve bu alana yönelen ünlü tasarımcılar sayesinde klasik avizeler renk ve form değiştirip modern ve minimalist mekanlarda kullanılmaya, yalın beyaz cam sarkıtlar ise klasik mekanları biraz daha yumuşatmaya ve hafifletmeye başlıyor.
     
     Şeffaf cam girdiği değişik formlarla özellik kazanacak ve 2008 hayalleri zorlayan tasarımların senesi olacak diyebiliriz.
     
Sezonun gözdesi: Rattan
      2008 yaz sezonunda daha katılımcı ve kendisini evinin bahçesinde de ifade etmek isteyen geniş bir kitle ile karşı karşıyayız. Son senelerde denenen sentetik rattan ve paslanmaz çelik hayatımıza daha çok girerek seçeneklerimizi arttıracak.
     
     Hammaddelerde yaşanan teknolojik gelişmeler sayesinde gerçeğinden ayırt edilemeyecek kalitede sentetik rattan örgüleri 2008de görmeye başlayacağız.
     
Doğaya saygılı tasarımlar
      Yakın bir geçmişte ürün tasarımı için pek dikkate alınmayan plastik türevleri, hak ettiği değeri kazandı. 2008 çevreci malzemelerin ve üretim yöntemlerinin öne çıkacağı bir yıl.
     
     Günlük yaşamın baş döndürücü hızında kendisine bir sığınak arayan kentli insanın ihtiyaçlarından doğan tasarımlarla karşılaşacağız ve 2008de "kişiye özel tasarım" trendini sınırlı sayıda üretim adı altında izleyeceğiz.
     
2008e girerken
      60lı ve 70li yıllardaki tasarımların teknoloji ile yenilenerek üretimi geçerliliğini sürdürüyor. Ürünlerde beyaz ve siyah kimi zaman tek başına bazense birlikte kullanılıyor.
     
     Mekanın aksesuarlarla renklendirildiği yaşam alanları bu yıl en geçerli trend. Metaller, camlar ve aynalar ise sezonun öne çıkan temalarından. Bir diğer nokta ise tasarımcı ve firmaların çevre bilincini öne çıkartan ürünleri hayata geçirmeleri.
     
Yeni eğilimler
      2007de en belirgin özellik maksimalizmden minimalizme yeni bir eğilimin ortaya çıkması oldu. Biz neominimalizm oalrak niteledğimiz bu eğilimin ağırlığını arttırmasını bekliyoruz.
     
     Aydınlatmalarda swarovski kristal ve amber taşı gibi materyallerin kullanımı da göze çarpan önemli unsurlar arasında yer alıyor.
     
Doku ve renk yeniliği
      2008 yılında Molteni&Cnin çokça kullandığı moda renklerden siyah, beyaz ve kahverenginin yanı sıra tropikal yeşil gibi canlı renkler de ön sıralarda yer alıyor. Parlak lake ise senenin gözde malzemesi. Kapaklar, komidin ve büfe yüzeylerinde bu malzemeye sıkça rastlayacağız. Ahşapta ise gri meşe, doğal meşe, venge ve egzotik bir ağaç cinsi olan Mutenye gibi dokularla karşılaşıyoruz.
     
Mekana yeni bakış
      2008de ofiste metal kulanımı artacak. Yangına dayanıklılığı, hafifliği, sağlamlığı ve kolay montj kabiliyetleri metal mobilyayı bu sezon ön çıkaracak.
     
     Nurusun bu amaçla geliştirdiği yeni dolap ve komodin serileri tüm çalışma gruplarıyla uyulu bir şekilde kullanılabilecek. Beyazın hakimiyeti devam ediyor ve beyazların ahşap desenli kaplama seçenekleriyle kombine edildiği kompozisyonlar öne çıkıyor.
     
Kontrastlar ve çağrışımlar
      Habitat olarak sizi desene forma ve renge farklı bir gözle bakmaya davet ediyoruz. Bembeyaz, çapraşık yüzeyli tasarımlardan, bir ormanın koyu derinliklerine götürecek etnik çağrışımlara yine bol kontrastlı bir koleksiyonla 2008e merhaba diyeceğiz.
     
     Beyaz, safran sarısı, kiraz rengi, zeytin yeşili ve okyanus mavisini çizgilerle bir araya getirdiğimizde ortaya bol süprizli tasarımlar çıktı.
     
2008de parıltı modası ön çıkıyor
      Artık moda konusunda çevreye duyarlı tasarımlar hepimizin aradığı en önemli kriterlerden biri haline dönüştü. Roche Boboisnın çevreye duyarlı koleksiyonlarından Legend serisi kimyasal hiçbir elementin kullanılmadığı ve el işçiliği ile üretilen yapısının yanı sıra klasik anlamda hakimiyetini sürdüren Neo-klasikler de 2008in çok arananlardan arasında dikkat çekiyor.
     
Tekdüzelikten uzak çevre dostu
      Tüketicilerin mobilya seçimlerinde çevre dostu ürünler aranaya başlaması ve bu isteğe üreticilerin de ayak uydurması ile sektör daha yeşil bir yön çizmeye başlıyor.
     
     Patricia Urquiola ve Hella Jongerius imzalı tasarımlarda eski zaman işçiliğini anımsatan detaylar ve çoklu renk kombinasyonları çok beğeniliyor.
     
Sezonun dokuları
      2008 Kış-İlkbahar sezonunda yine brodeler göz dolduruyor. Bu etkileri döşemelik, perdelik ve tüllerde görmek mümkün. Yeni bir tarz ise ince keten tüllerin ve kumaşların üzerine uygulanmış belli belirsiz baskılar ve yine ince ketenler üzerine uygulanan kadife aplikler.
     
     Keten her zamanki gibi yine revançta fakat bunun yanında kadife alkantara, şönli ve düz dokuma kumaşlar ile ipek ve keten perdelikler dikkat çekiyor.
     
Yenilikçi bir sezon
      2008 yılında koltuk gruplarında dokusuz kumaşlar ile desenli ve parlak teksil türleri öne çıkıyor. Renklerde ise kahve, gri ve siyah gibi tonların hakimiyeti mevcut.
     
     Casanın 2008 yatak odası gruplarında modern tasarımlı ferforje modeller en büyük yenilik olarak karşımıza çıkıyor. Yemek grupları ve duvar ünitelerinde ise lake uygulamalı venge ve açık meşe renkler 2008de de yeni tasarımlar ile popülerliğini devam ettiriyor.
     
Kaynak: Livingetc


Paylaş

Etiketler: 2008 Trend Raporu

temptation

Üyemiz, Balık Burcu 45 Yaşında, Mesleği: DİĞER, ve yaşadığı yer Balıkesir

Yorumlar
Yorum Yaz
Güvenlik Kodu