MEVSİMLİK _ İKİ YILLIK ÇİÇEKLER - Hobi & Sanat

MEVSİMLİK _ İKİ YILLIK ÇİÇEKLER

MEVSİMLİK _ İKİ YILLIK ÇİÇEKLER

CAM GÜZELİ (İmpatiens)


Bir zamanlar hemen her evde yetiştirilen “cam güzeli” şimdilerde popüler bir dış mekan çiçeği oldu. Yarı gölge ağaç altlarında, balkon çiçekliklerinde günden güne çeşitlenen renkleriyle göz dolduruyor.


Yeni melez cam güzelleri klasik ev cinslerinden farklı olarak boylanmadan bol çiçek açar. Mavi ve sarı hariç hemen her rengi, hatta ebrulileri üretildi.

Son yıllarda rağbet gören “Guinea” cinsi ise oldukça farklı bir görünümdedir. İri ve gösterişli çiçekleri büyücek renkli yaprakları vardır. Bu cins soğuğa karşı daha hassastır. Yetiştirilmesi nispeten zordur. Saksıda yetiştirmek daha uygun olur. Katmerliler de saksıda yetiştirilir.


Cam güzeli humuslu toprağı sever. Dikkatli sulamalıdır. Aşırı su çürütebilir. Güneşte veya yarı gölgede yetişir. Kışın içeri alınırsa yaşamaya devam eder. Aydınlık ve serin bir yere konur. Uzayan dalları budanır. Çelik veya tohumdan yetişir. Kesilen dalı direkt toprağa dikilir. Fazla sulamadan gölgede köklendirilir. Tohumları ise ılık bir yerde ekilirse kolayca çimlenir.MİNE (Verbena)Alçak boylu,demetler halinde açan zarif çiçekleri güzel kokuludur. Kayalık bahçelere çok yakışır. Çiçekli bir halı gibi bulunduğu yere yayılır. Uzayan cinsleri asma saksılarda güzel durur. Hemen her rengi vardır. Ilık iklimlerde ömürlü bir çiçektir. Kışın kurumazsa baharda dalları budanarak tazelenir. Geçmiş çiçekleri temizlenirse yaz boyu devamlı açar.

Bol güneş sever. Toprağı gübreli ve iyi drenajlı olmalıdır. Aşırı su istemez.

Tohumları kış sonunda ekilir. Çıkan fideler hava ısınınca 30 cm. arayla yerlerine dikilir.


   KRAL KIZI (Zinnia)Sıcak ve güneşli bahçelerin en dayanıklı çiçeğidir. İlk açan tomurcukları bile neredeyse yaz sonuna kadar renk ve tazeliğini kaybetmez. Katmerlisi makbuldür. Bodur cinslerin çiçeği küçük, boylu olanlarınki iri açar. Rutubet ve gölgeyi sevmez. Bol tohum verir. Tohumlarından kolayca yetişir. Çiçekleri suda uzun süre dayanır. Tohumu Nisan ayında güneşli bir yerde toprağa serpilir. Üzeri hafifçe örtülüp sulanır. Çıkan fideler asıl yerlerine 25-30 cm. aralıklarla şaşırtılır.

Suyu sever. Boyu cinsine göre 40 cm. ile 1m. arasında değişir. Haziran ayından ilk soğuklara kadar sürekli açar.   KARAGÖZ (Thunbergia)Son derece cazip görünüşlü, sıra dışı bir sarmaşıktır. Kalp biçimi gür yaprakları, ortası kara benekli sarı veya beyaz çiçekleriyle bahçeleri süsler. Güzel yetişmesi için bol güneşli bir yer seçilir. İyi işlenmiş toprağa ufak çukurlar açılır. Her çukura 3 adet tohum atılır. Sarmaşık üç metre uzayacağı için uygun destek sağlanmalıdır. Haziran- Ekim arası devamlı açar. Asma saksılara da çok yakışır. Bolca sulanmalıdır.
BUZ ÇİÇEĞİ (Mesembryanthemum)Güney Afrika orijinli ilginç bir çiçektir. Etli yaprakları üzerlerinde buz kırıntıları varmış gibi parlar. Papatyaya benzeyen çiçekleri göz kamaştırıcı renklerdedir. Buz çiçeği en iyi gün boyu güneş alan toprağı kumlu yerlerde yetişir.Çiçekleri gölgede açamaz.Tohumları Mart ayında sıcak bir yerde çimlendirilir. Fideler Mayısta bahçeye dikilir. Fazla su istemez. Hazır fide almak daha pratiktir.


BEGONYA (Begonia semperflorens)
Bahçe begonyası rengarenk çiçekleri kadar parlak ve renkli yapraklarıyla da en revaçta yaz çiçeklerinden biridir. Çok kullanışlıdır. Hem güneşte, hem de gölgede yetişebilir. Başka çiçeklerin yetişmediği ağaç altları için idealdir. Saksı ve çiçekliklerde de çok güzel görünür. Tohumdan yetiştirmesi zordur.En iyisi fide olarak satın almaktır.
Fideler baharda humuslu toprağa 15-20 cm. aralıklarla dikilir. Suyu sever. Kışın kurusa bile bazen ertesi yıl kökünden tekrar yeşerir.

   TATLI BEZELYE (Lathyrus)
Hoş kokulu,tırmanıcı ve kolay yetişen bir çiçektir. Eskiden ismi “Nazende” diye bilinirdi. Rengarenk çiçekleri hem bahçede çok hoş görünür, hem de vazo çiçeği olarak elverişlidir.
Bahçede bol güneş alan bir yer derince kazılıp, gübrelenir. Ekim ayında 50 cm. arayla küçük çukurlar açılır. Bezelyeler çukurlara 3’er adet ekilir. İlkbaharda fideler uzamaya başlamadan, her çukurun yanına ince çubuk veya çalılar dikilir. Bunlara sarılan bezelyeler 1,5 metre uzar. Solmuş çiçekler düzenli temizlenirse çiçek açma mevsimi uzar. Yalnız ertesi yıl için bir miktar tohum bırakılır. Bodur cinsleri saksıda yetiştirilir.Çiçek zamanı bolca sulanır.   ÇÖREKOTU ÇİÇEĞİ (Nigella)

Her yerde kolayca yetişir. Bir kere ekildikten sonra her yıl kendiliğinden çıkar. Bahçesiyle fazla ilgilenmeyenler için idealdir. İnce yaprakların arasına yarı gizlenmiş puslu mavi veya beyaz çiçekler çok hoş görünür. Çiçekleri geçtikten sonra da balona benzeyen tohum kafaları gösteriyi sürdürür. Bunlar kurutularak çiçek aranjmanlarında sıkça kullanılırlar.Çörekotu tohumu eylül ayında asıl yerlerine serpilir. Çıkan fideler hafifçe seyreltilir. Mayıstan yaz ortalarına kadar devamlı açar. Bitkinin boyu 40-50 cm.dir. Pembe çiçekli olanı da üretilmiştir.GAZANYA (Gazania)

Aslında ömürlü bir çiçek olmakla beraber çoğu bahçede bir yıldan fazla yaşamaz. Sarı, siyah,kırmızı ve portakal renklerle bezeli çiçekleri olduğu yere rengarenk bir halı manzarası verir. Suya konduğunda haftalarca dayanır. Çiçekler bulutlu havalarda ve akşamları kapanır. Bol güneş ve iyi drenajlı bir yer şarttır. Kumlu toprağı sever. Denize yakın bahçelerde ve yamaçlarda güzel yetişir. Fazla suyu sevmez. Yaz aylarında ana bitkiden ayrılarak dikilen fideler çabucak köklenir.Soğuk bölgelerde bu fideler saksıda köklendirilir ve kışın serin ve aydınlık bir yere alınır. İlkbaharda bahçeye 30 cm. aralıklarla dikilir.


GODETYA
Anavatanı Kaliforniya olan Godetya ülkemizde pek yaygın bir çiçek değildir.
Açelyayı andıran ipeksi dokulu ve muhteşem renklere sahiptir. Bahçede ve vazo çiçeği olarak çok elverişlidir. Bodur ve boylu cinsleri vardır. Tohumdan kolayca yetişir.
Tohumları eylülde bol güneş alan, iyi işlenmiş toprağa serpilir. Çıkan fideler soğuğa dayanıklıdır. İlkbaharda sık fideler seyreltilir. Godetya şaşırtılmaz. Olduğu yerde büyütülmelidir. Tohumlar nisanda da ekilebilir ancak eylülde ekilenler daha çok çiçek açar. Boylu cinsleri gerekirse ince çubuklarla desteklenir. Haziranda açar. Hafif ve gübreli toprağı sever. Çiçek zamanı bolca sulanmalıdır.


Paylaş

Etiketler: Mevsimlik _ İki Yillik Çiçekler

temptation

Üyemiz, Balık Burcu 45 Yaşında, Mesleği: DİĞER, ve yaşadığı yer Balıkesir

Yorumlar
Yorum Yaz
Güvenlik Kodu