PVC ZEMİN KAPLAMA ŞIKLIĞI - Hobi & Sanat

PVC ZEMİN KAPLAMA ŞIKLIĞI

PVC ZEMİN KAPLAMA ŞIKLIĞI


       Masif parkenin zarafetinden kim etkilenmez ki? Banyoların zemini söz konusuysa seramik kaplama en ideal seçenektir. Salonlarda ise duvardan duvara halı birçok tüketici tarafından tercih edilir. Bütün bu zemin kaplama yöntemlerinin kullanıldığı yerler vardır, ama pratik bir çözüm arıyorsanız "vinil" kaplama seçeneğini es geçmeyin."
     
     Ev zeminin plastikle kaplamak 40 yıl önce ortaya çıkmış bir çözüm. Bakımı çok kolay ve yoğun kullanıma karşı dayanıklıdır. Günümüzde zemini plastikle kaplamaya, vinil (PVC) kaplama deniyor. PVC kaplama dendiğinde aklınıza sade ve işlevsel bir zemin geliyorsa, günümüzdeki PVC kaplama seçeneklerine daha yakından bakmanız gerekir. Artık her bütçeye, dekora ve zevke göre vinil kaplama seçeneği mevcut.
     
     Üretim aşaması sırasında istenen varyasyonları yapmak mümkün. Vinil kaplamanın en büyük özellikleri, boşluksuz, sürekli bir görüntüsü olması, ahşap gibi emiciliği olmaması ve seramikte olduğu gibi birleşme çizgilerinin oluşmamasıdır.
     
     Deri gibi zemini saran yapısı sayesinde kolay bakım yapılır. Vinil, alternatif olarak üretilen tek zemin kaplama çözümü değildir. 19. yüzyılın ortalarında ilk olarak kullanılan linoleum günümüzde de halen kullanılmaktadır.
     
     Keten tohumu yağı, talaş, reçine, kireçtaşı ve pigmentlerden hem parçalı olarak hem de kağıt halinde üretilmişti. 60larda hem mutfaklarda hem de banyolarda yaygın olarak kullanılıyordu. Linoleumun dezavantajı periyodik aralıklarla balmumu istemesiydi. Bu sebepten dolayı bakımı daha kolay olan PVC kaplamanın yolu açıldı.
     
Pvcnin temel özellikleri
      PVCye (polivinil klorid) çeşitli bileşimler eklenerek, ürüne renk, esneklik ve parlaklık gibi özellikler katılmaktadır.
     
     PVC kaplamanın ana elemanı vinil tabakasıdır. Bir sıvı ile karıştırılan vinil rulo haline getirilerek zemine ince bir tabaka olarak yayılır. Daha sonra bu sıvı plastik, ısı ve havaya maruz bırakılır ve zemin sertleşir.
     
     Bu şekilde üretilen vinil tabakası 18, 27, 36 cm2lik parçalara bölünebilir. Bu çeşit vinil kaplamaya homojen denir, çünkü bütün zemin baştan aşağı aynıdır. Vinil parçalarının sentetik dolgularla birleştirilmesi ile dekoratif PVC kaplamalar (VCT) ortaya çıkar.
     
     Bu tarz PVC kaplamaların saten cilası olduğu için periyodik olarak parlatılmaları gerekir. Dekoratif elemanlar, PVC kaplamanın içinde olduğu için yoğun kullanma sonucu aşınmazlar.
     
Sıkıştırmaşı yapım
      Aşınmaya dayanıklı PVC kaplamanın bünyesine karıştırılarak elde edilen dekoratif renkler ve desenler sınırlıdır. PVC zemin kaplama malzemesine dekorasyon varyasyonları katmanın yolu, üretim aşamasında baskı teknolojisinden yararlanmak ve farklı katlar oluşturmaktır. Bu üretim şekli heterojendir.
     
     Katlı üretimde, önce köpük plastikten oluşan bir tabaka oluşturulur. Kireçtaşı ve kilden oluşan lifli bir tabaka, plastik tabakayı desteklemek için onun arkasına yapıştırılır. Çekirdek bölümün üzerine çekilen ince bir PVC tabakaya ise dekorasyon desenleri verilir. Dekoratif desenleri içeren bölümün üstüne ise yeni bir vinil tabak eklenir, bunun amacı desenleri aşınmadan korumaktır.
     
     Bu son kat sayesinde PVC zemin cilaya ve bakıma gerek duymaz ve korunmuş olur. Bu tabakanın sağlamlığı hem zeminin görünüşü hem de kalıcılığı açısından önem taşır. Bazı PVC kaplamalarda urethane ile modifiye edilmiş plastik kullanılır ve böylece daha yüksek dayanıklılık sağlanır.
     
     Çekirdek tabaka ve arkalık tabakası arasına laminat tabaka yerleştirilerek sağlamlığı arttırmak da kullanılan bir yöntemdir. Katlı vinil, hem parçalı hem de tabaka formunda üretilmektedir. Parçalı vinil, biraz daha kolay döşenir ve evinin zeminini kendi döşemek isteyenler bunu tercih ederler. Fakat parça vinilde desen çeşidi daha azdır.
     
Taklit edebilme özelliği
      PVC, diğer kaplama malzemelerinin her birini görünüş olarak taklit edebilir. Baskı teknolojisi bu özelliğin temel nedenidir. Rotogravür baskı ile gerçekçi görüntüler oluşturulur ve koruma katmanının altına yerleştirilir. Ahşap veya taş görünümlü desenlere ulaşılabilir.
     
     Zemine görsel derinlik katmak için koruma katmanına da renk katılabilir. Katılan renk koruma katmanının içine işlediği için rengin aşınması mümkün değildir.
     Desen ve şekillerin yanı sıra yapılan kabartmalar da PVC zemine gerçekçi bir doku katıyor. Kurutma işlemi sırasında vinile istenilen kabartma şekilleri verilebilir
     
Kaynak: floor.com


Paylaş

Etiketler: Pvc Zemin Kaplama Şikliği

temptation

Üyemiz, Balık Burcu 45 Yaşında, Mesleği: DİĞER, ve yaşadığı yer Balıkesir

Yorumlar
Yorum Yaz
Güvenlik Kodu