İnce Bağırsak ve İnce Bağırsak Emilimi - Sosyal Bilimler

İnce Bağırsak ve İnce Bağırsak Emilimi

İnce Bağırsak ve İnce Bağırsak Emilimi

İNCE BAĞIRSAK EMİLİMİ NASIL OLUR?

& & & & & & & & & & & Emilim kelimesiyle, maddelerin dış ortamdan organizmanın iç ortamına yani kana geçmeleri ifade edilir. Besin maddelerinin kana geçmesi, sindirim sisteminin emme fonksiyonu sayesinde gerçekleşir. Sindirim sisteminin emilimle görevli kısım incebağırsaklardır. Bütün sindirim sisteminde oluşan emilimin %90’ından fazlası incebağırsaklarda olur. Alınan besin maddeleri ağızda, midede ve incebağırsaklarda geçirdikleri çeşitli değişiklerle artık suda eriyebilir basit yapılar haline gelirler ve incebağırsaklarda bir takım fizikokimyasal olaylar sonucu bağırsak hücrelerine, oradan da organizmanın iç ormanına geçerler.

İncebağırsakta sindirilen ve küçük moleküler haline getirilen besinler, villus hücreleri tarafından emilirler. İncebağırsakta yaklaşık 5 milyon olan villüsler, emilim alanını fazlasıyla genişletirler. Bu yüzey ortalama 40 metrekare olarak hesaplanmıştır. Villüsler, retiküler bir bağdoku ile onu kaplayan silindirik epitelyum hücrelerinden meydana gelmiştir. Merkez kısımlarında, diğer dokulardan ince bir epitelle ayrılmış bir lenf damarı bulunur. Çevresinde zengin kapiller damarlar veren iki küçük arter de yükselmektedir. Bağırsak mukozasından başlayan gayet ince kas lifleri villusların lenf damarlarının üstüne kadar ilerler. Su; emilim yolu ile değil, osmos ve difüzyon yolu ile kana geçer. Madensel tuzlar ve suda eriyen vitaminler su ile kana geçmektedir. Yağda eriyen vitaminler ise yağ ile emilir.

Bağırsak boşluğunda kimusun basıncı 30 – 40 mm.hg basıncına eşittir. Bu basınç normal şekilde emilim sağlamaktadır. Basınç düştükçe emilim kuvveti azalır. Emilen besinler, incebağırsak duvarında bulunan kan ve lenf damarlına geçer. Yağlar dışındaki besinler kan damarlarına, yağlar ise lenf damarlına geçmektedir. Kana geçen besinler, portal damar sistemi ile karaciğere gider. Karaciğer besinleri ya depolar ya da yeniden kana verir. Lenf damarlına geçen yağlar ise göğüs kanalı yolu ile dolaşıma katılır.

Besinlerin emilemeyen ve kana geçmeyen kısımları incebağırsak tarafından kalınbağırsağa gönderilir.Paylaş

Etiketler: İnce Bağırsak İnce Bağırsak Emilimi

yakamoz

Üyemiz, Akrep Burcu 43 Yaşında, Mesleği: GEMİ KAPTANLIĞI,

Yorumlar
Yorum Yaz
Güvenlik Kodu