Bebek Mamaları Zararlımı ? - Sosyal Bilimler

Bebek Mamaları Zararlımı ?

Bebek Mamaları Zararlımı ?

Son yıllarda bebek mamalarının zararlı olup olmadığı hakkında sürekli tartışmalar yaşanmaktadır. Bu sebeple sizlere bebek mamasının olumlu ve olumsuz yönlerini kaynaklarıyla birlikte aktarmaya çalışacağız.

Öncelikle şunun herkes tarafından iyi bilinmesi gerekiyor ki anne sütünün yerini hiçbir gıda takviyesi tutmamaktadır. Eğer anne sütünde bir sıkıntı yoksa mutlaka anneler 6 ay boyunca yavrularını anne sütüyle beslemeleri gerekmektedir. Anne sütünün bebeğe sayısız yararı olduğu gibi emziren annelere de faydaları çoktur. Her şeyden önce psikolojik olarak anneyle bebek arasındaki en büyük iletişim vesilesidir anne sütü. Oysa bebek mamalarında böyle bir durum söz konusu olmamaktadır.

Anne sütünün faydaları

Anne sütü ekonomiktir. Ulaşımı için para gerektirmediği için aile bütçesini zorlamaz. Anne sütü bebeklerin bağışıklık sistemini korumakta ve güçlendirmektedir. Anne sütü bebeğin ağız ve diş sağlığı açısından son derece faydalı bir gıdadır. Bebek için gerekli tüm besin öğelerini içerisinde barındırır. Yani anne sütü ile beslene çocuklar için özellikle de ilk 6 ayda başka bir gıda alımına gereksinim yoktur. Anne sütünde bulunan antikorlar süt aracılığıyla bebeğine geçerek bebeğim virüslere karşı savunmasında etkin rol oynarlar. Bebeğin beyinsel ve zihinsel gelişimi için mutlaka anne sütüne gereksinimi vardır.

Anneler bebeklerini emzirerek hem bebeklerini hem de kendilerini birçok hastalığa karşı korurlar. Çünkü emzikli annelerde bazı kanserlerin görülme sıklığı azalmakta hatta hiç olmamaktadır. Emzikli annelerde yumurtalık kanseri ve meme kanseri gibi çeşitli kanserlere karşı emzirmek anneyi bu tür kanserlerden koruduğu gibi osteoporoz ve kansızlık gibi ciddi hastalıklara karşda kendilerini korumuş olurlar.

Bebek Mamalarının Sakıncaları

Bebek mamalarının markalarının çok dikkatli incelenip hekim tavsiyesi üzerine kullanılması gerekmektedir. Dr Ender Saraç bebek mamaları konusunda en büyük endişesi bu mamaları çocukların yemesi için içlerine şekere veya tatlandırıcı gibi çeşitli zararlı maddelerin katıldığını söyleyerek bu konuda aileleri uyarmaktadır.

Paylaş

Etiketler: Bebek Mamaları Zararlımı

yakamoz

Üyemiz, Akrep Burcu 43 Yaşında, Mesleği: GEMİ KAPTANLIĞI,

Yorumlar
Yorum Yaz
Güvenlik Kodu