Katarakt Nedir? - Sosyal Bilimler

Katarakt Nedir?

Katarakt Nedir?

Katarakt özellikle de yaşlı insanlarda görülen bir göz hastalığıdır. Normalde 40 yaşın üstündeki insanlarda oluşmaya başlar ve daha ileri yaşlarda ameliyat gerektirir. Kataraktın tedavisi günümüzde mümkündür.

Katarakt Nedir?

Katarakt kısaca gözün saydamlığını kaybederek görme gücünün azalması diyebiliriz. Genellikle yaşlılarda görülmekle birlikte daha genç insanlarda hatta bebeklerde bile görülebilmektedir. Katarakt özellikle de yaşlı insanlarda görülen bir göz hastalığıdır. Normalde 40 yaşın üstündeki insanlarda oluşmaya başlar ve daha ileri yaşlarda ameliyat gerektirir. Kataraktın tedavisi günümüzde mümkündür. & Katarakt Nedir? Gelen aramalar: katarakt nedir,katarakt ameliyatı yapılmazsa ne olur,katarakt neden olur

Neden Katarakt Oluşur?

Katarakt, normalde yaşa bağlı gözlerin zamanla saydamlığının bozulmasıyla ortaya çıkar. Katarakt ilerleyen yaşın yanında çeşitli göz rahatsızlıkları sonucunda da görülebilmektedir. Her hangi bir sebepten dolayı gözlerinden ameliyat olanlarda, göz içi basınçta değişiklikler, göz tansiyonu durumlarında da katarakt görülebilmektedir. Ayrıca bazı hastalıklar sonucunda da katarakt görülür. Özellikle de şeker hastalığı katarakta neden olan en büyük hastalıklardandır.

Ultraviyole ışınları kataraktın diğer nedenidir. Bu yüzden fazla güneş ışığına gözlerin maruz kalması sonucunda da katarakt görülür. Güneş ışınlarından korunmak için kullandığımız güneş gözlükleri de kataraktın oluşmasında büyük rol sahibidirler. Kaliteli gerçektende ultraviyole ışınlarını süzen güneş gözlüklerinin kullanılması gerekmektedir. Adi gözlükler gözlere zarar vermekte katarakta zemin hazırlamaktadır.

Katarakt Tedavisi

Katarakt tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Hastalar göz doktoruna gittiklerinde çeşitli yöntemlerle önce kataraktın teşhisi ve ne boyutta olduğu ortaya çıkarılır. Kataraktın durumuna göre ya hastaya ilaç tedavisi başlanır veya hasta ameliyat edilir.

Her katarakt ameliyat edilmemektedir. Katarakt eğer ilerlemişse hasta ameliyat edilmektedir. Bunun için hekim kataraktın boyutunu değerlendirmekte ve hangi tür ameliyat yapacağına karar vermektedir.

Katarakt Ameliyatının Riskleri

Her ameliyatta olduğu gibi katarakt ameliyatı sonucunda da çeşitli komplikasyonlar gelişebilmektedir. Bunlardan bazıları göz içi basınçta artma, gözdeki sinirlerin ve retinanın zedelenmesi ve gözün görme yetisini tamamen kaybetmesi gibi riskleri olsa da ilerleyen teknoloji sayesinde bu gibi durumlar çok az hastada görülmektedir.

Paylaş

Etiketler: Katarakt Nedir

yakamoz

Üyemiz, Akrep Burcu 43 Yaşında, Mesleği: GEMİ KAPTANLIĞI,

Yorumlar
Yorum Yaz
Güvenlik Kodu