Kolesterol tedavisi - Sosyal Bilimler

Kolesterol tedavisi

Kolesterol tedavisi

KOLESTEROL TEDAVİSİ

Kolesterol muhakkak tedavi edilmesi gereken bir hastalık olup kolesterol hastaları kendilerine söylenilenleri mutlaka yapmaları gerekmektedir.

İyi Huylu Kolesterol Nedir?

Halk arasında iyi huylu kolesterol hastanın kanındaki HDL miktarıdır. Kolesterol normalde karaciğerde bazı proteinlerle birleşmekte ve bu proteinle birleşmeleri sonucu değişik isimler almaktadır. Bunlardan biri HDL bir diğeri ise LDL dir. Hdl yararlı olan kolesteroldür. Sağlığımız için muhakkak gereklidir. Hdl nin kandaki normal değerleri ortalama 45- 60 mg/dy dir. Bu sınırın altına hdl düşerse o zaman da tehlike çanları çalıyor demektir.

Kötü Huylu Kolesterol Nedir?

Kolesterolün değişik proteinlerle birleştiğini söylemiştik. Birleştiği proteinlerden birinin adı da LDL olarak adlandırılmaktadır. Kandaki değerinin yükselmesi halinde vücuda vereceği zararlardan daha önce bahsetmiştik. Ortalama LDL değeri 130 mg/dl dir. Bu değerin altındaki mikatr normal kabul edilir. Bu değerin üstündekilerse dikkatli takip edilmelidirler.

Şişman hastaların özellikle de kolesterol düzeylerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Kolesterol şişman hastaları çok sevdiğinden bu tür kişilerin muhakkak zayıflamaları gerekmektedir. Ayrıca düzenli bir şekilde egzersiz yaptıklarında Hdl oranlarının artacağını zararlı olan kolesterollerinin düşeceğini unutmamalıdırlar.

Kolesterol Tedavisi

Kolesterol kontrol altında tutulabilen hastalıklar arasındadır. Hastalara ilaçlı ve ilaçsız tedaviler uygulanarak kolesterolün yeterli miktarda kalması artmaması hedeflenir. Kolesterol tedavisinde özellikle de hastalara diyet verilmektedir. Hastalar yediklerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir.& Hasta doktorun verdiği ilaçları zamanında alır ve beslenmesine de dikkat ederse bu hastalık kendisi için büyük bir sorun olmaktan çıkar. Kolesterol düzeyi istenilen düzeyde kaldığından farklı hastalıklar ortaya çıkmaz

Kolesterol hafife alınmayacak kadar kalp hastalıklarına sebep olan bir hastalıktır. Kandaki kolesterol miktarının muhakkak düşürülmesi normal seviyeye getirilmesi gerekmektedir. Hastalar ilaçla tedavinin yanında diğer tavsiyelere de muhakkak uymalıdırlar.Paylaş

Etiketler: Kolesterol Tedavisi

yakamoz

Üyemiz, Akrep Burcu 43 Yaşında, Mesleği: GEMİ KAPTANLIĞI,

Yorumlar
Yorum Yaz
Güvenlik Kodu