Kuran-ı Kerim Mucizeleri - Sosyal Bilimler

Kuran-ı Kerim Mucizeleri

Kuran-ı Kerim Mucizeleri

Yüce kitabımız Kuran, içindeki bazı bilgiler ile bilim adamlarını şaşkına çeviriyor. & Bu bilgilerden sizin için bir derleme yaptık, işte& Kuran-ı Kerim mucizeleri ;

Kuran’da yaradılışımız ile ilgili ;& &

Sizi annelerinizin karınlarında, üç karanlık içinde, bir yaratılıştan sonra (bir başka) yaratılışa (dönüştürüp) yaratmaktadır.(Zümer Suresi, 6)

Üç karanlık içinde diye anlatılan kısım embriyonun yaşadığı batın duvarı, rahim duvarı ve amniyon zarı olarak bilinmektedir. Embriyo bu üç karanlık bölgede gelişimini sürdürür.

&
Kuran‘da, bir gün kelimesi tam olarak 365 kez geçmektedir. Dünya ve güneş arasında ki döngüyü bu şekilde tam olarak anlatmaktadır. Dünyanın güneş etrafında ki dönüşü 365 gün sürmektedir. Üstelik bu anlaşılmadan önce Kuran bu bilgiyi vermiştir.
Kuran‘da, bir gün kelimesi tam olarak 365 kez geçmektedir. Dünya ve güneş arasında ki döngüyü bu şekilde tam olarak anlatmaktadır. Dünyanın güneş etrafında ki dönüşü 365 gün sürmektedir. Üstelik bu anlaşılmadan önce Kuran bu bilgiyi vermiştir.
&
&

Şüphesiz ki Allah, (Dişi) sivrisineği hatta onun da ötesinde (küçük bir varlığı) misal getirmekten çekinmez…..” (Bakara 26)

“Ey insanlar! (Size) bir misal verildi; şimdi onu dinleyin: Allah’ı bırakıp da yalvardıklarınız bunun için bir araya gelseler bile bir sineği dahi yaratamazlar. Sinek onlardan bir şey kapsa, onu da geri alamazlar. İsteyen de aciz, istenen de! ” (Hac 73)

Sivrisineklerin sadece dişileri insanları sokar ve kan emer. O dönemde bu bilgi daha henüz bilinmiyordu. sıtma hastalığını da taşıyan bu dişi sivrisinekler ile ilgili bilgi& Kuran‘da geçmektedir. Mikroskopun olmadığı bu dönemde Kuran insanlara bu bilgiyi vermiştir ama insanlar bunu yıllar sonra anlamıştır.

&

Dağları görürsün de, donmuş sanırsın; oysa onlar bulutların sürüklenmesi gibi sürüklenirler… (Neml Suresi, 88)

Bu ayetten de anlayacağımız gibi dağların hareketsiz olmadığı anlatılmıştır. İlk olarak Alfred Wegener isimli Alman bir bilim adamı dünyanın kuruluşunda kıtaların bir arada olduğunu ve daha sonra ayrılarak hala hareket halinde olduklarını söylemiştir. 1980 yılına kadar bu teoriye ütopik bakılmıştır. yapılan araştırmalarda kıtaların ve dağların dünyanın yüzeyinde sürüklendiği anlaşılmıştır. Kıtaların kayması ve sürüklenmesi o tarihte bilinecek bir bilgi değildir.

&
18 :65 ayetinde DNA ardarda tam üç kez geçmektedir. DNA ismi bilim dünyası tarafından yeni koyulmuş bir isim olmasının yanı sıra 1865 yılında Mendel, genetik yasaları açıklamıştır. Kuran’da 1.400 yıl önce böyle bilgi& mucizeden başka bir şey değildir.
&
&

‘Biz, rüzgarları aşılayıcılar olarak gönderdik. Gökten bir su indirdik te sizi onunla suladık. O suyu depolayanlar da siz değilsiniz.’

Rüzgarlar aşılayıcı olarak görev yaparlar. Hem bitkileri hem de bulutları aşılarlar. Bitki polenleri rüzgar yardımıyla diğer bitkilerle buluşur, döllenir ve çoğalmaları sağlanır. Atmosferimizde yağmur bulutları (su depoları) sürükleyen rüzgar, onları hava ile sürtünme yaratarak negatif ve pozitif yükle dolmalarına sebep olurlar. Bu elektrik yükü ile bulutlar bir araya gelir ve yağmur yağmasına neden olur.

&

‘Göklerin ve yerin ve bunların içinde yaydığı canlıların yaratılışı, O’nun kudretinin delillerindendir. Ve O dileyeceği zaman onları bir araya toplamaya kadirdir. ‘

Dünyanın dışında bu evrende yaşayan başka canlılar var mıdır? Bu soru insanoğlunun aklını fazlası ile kurcalayan başlıca fenomenlerdendir. Milyarlarca gezegen ve galaksi de yaşayan başka canlılar olabilir ve yüce Allah, eğer isterse hepsini yarattığı gibi bir araya toplayabilir.

&

‘Sonra gaz halinde bulunan göğe yöneldi. Ona ve yeryüzüne : İster istemez gelin ! dedi. İkisi de : Biz isteyerek ve itaat ederek geldik dediler. ‘

Dünyanın oluşumunu bu şekilde anlatan pek çok ayet vardır. Yapılan araştırmalarda Kur’an-ı Kerim’de olan bilgiler doğrulanmıştır. & Büyük patlama sonrası bir gaz bulutu şeklinde olan dünyamız zamanla katılaşmış ve gezegenimizi oluşturmuştur. Yukarıda ki ayette olduğu gibi, oluşumun ilk aşaması doğru bir şekilde anlatılmıştır.

‘Dolunay haline geldiği zaman o ay’a andolsun ki; Sizler muhakkak tabakadan tabakaya binip geçeceksiniz. O halde onlara ne oluyor ki hala iman etmezler!’

&

Tabakadan tabakaya binip geçeceksiniz ifadesi, binilecek bir araca işaret etmektedir. Ay’a gitmek için binilen uzay araçları atmosfer tabakalarını birer birer geçmektedir. Bu noktadan uzay boşluğuna ve oradan da Ay’ın çekim alanına girmişlerdir. Böylece aynen ayette anlatıldığı gibi birbirinden ayrı pek çok tabaka ardı ardına geçilerek ay’a varılmıştır.

&Paylaş

Etiketler: Kuran-ı Kerim Mucizeleri

sinem70

Üyemiz, İkizler Burcu 33 Yaşında, Mesleği: GÜZEL SANATLAR, ve yaşadığı yer İzmir

Yorumlar
Yorum Yaz
Güvenlik Kodu