ÇOĞUNLUĞA UYMAMAK - Sosyal Bilimler

ÇOĞUNLUĞA UYMAMAK

ÇOĞUNLUĞA UYMAMAK

İnsanların çoğunun sahip olduğu ortak yanılgılarından biri, çoğunluğun uyduğu şeylerin doğru olduğuna inanmaktır.& Bu tür insanlara yaptığı bir davranışın nedeni sorulduğunda, insanların çoğunun böyle yaptığını ve bunun normal olduğunu belirtirler. Oysa Allah Kuranda çoğunluğa uymanın saptırıcı olduğunu bildirir:

Yeryüzünde olanların çoğunluğuna uyacak olursan, seni Allahın yolundan şaşırtıp-saptırırlar. Onlar ancak zanna uyarlar ve onlar ancak zan ve tahminle yalan söylerler. (Enam Suresi, 116)

Allah’ın razı olmayacağı bir hayatı yaşadığını bilerek, sırf topluma ya da çevresindekilere uyum sağlamak adına, Allah’ın emir ve yasaklarını göz ardı ederek yaşayan bir insan, hesap günü geldiğinde peşinden gittiği insanların hiç birini yanında bulamayacaktır. Tek başına sorguya çekilecek ve tek başına hesap verecektir. Kendisini çoğunluğa uyması için yönlendiren şeytan dahi onu yalnız bırakacaktır:

O zaman şeytan onlara amellerini çekici göstermiş ve onlara: "Bugün sizi insanlardan bozguna uğratacak kimse yoktur ve ben de sizin yardımcınızım" demişti. Ne zaman ki, iki topluluk birbirini görür oldu (karşılaştı) o, iki topuğu üstünde geri döndü ve: "Şüphesiz ben sizden uzağım. Çünkü ben sizin görmediğinizi görüyorum, ben Allahtan da korkuyorum" dedi. Allah (ceza ile) sonuçlandırması pek şiddetli olandır. (Enfal Suresi, 48)

Allahın Kuranda bildirdiği bu sırra uyan müminler, çoğunluğa değil, yalnızca Allahın emirlerine uyarlar. Tek başlarına dahi kalsalar, inançlarından asla şüpheye düşmez ve taviz vermezler. Çoğunluğun ne yaptığı veya neye inandığı müminler için bir kaynak ve ölçü değildir. "Sürü psikolojisi" ile herkesin yaptığını yapma eğilimi yerine, Allah’ın emirlerine uyarak yaşamayı amaçlarlar. Allah’ın rızasını kazanmak isteyen bir mümin için çoğunluğun yaptığı ya da inandıkları önemli ve değerli değildir.

Yaşadığımız kısacık dünya hayatında sanki hiç ölmeyecekmiş gibi boş amaçlar peşinde koşmak, bizi sonsuz azaba ve pişmanlığa sürükleyebilecekken, gerçeklere karşı gözlerimizi ve kulaklarımızı kapatmak hayatımızın en büyük hatası olacaktır. Çoğunluğun doğrularının peşinden koşarken karşımıza çıkacak ölüm melekleri bizi derin uykumuzdan uyandırmadan önce uyanalım inşallah.

Ve unutmayalım ki ölüm çok uzaklarda değil, nefesimiz kadar yakınımızda…

Altuğ ÖztürkPaylaş

Etiketler: Çoğunluğa Uymamak

A.OZTURK

Üyemiz, Yengeç Burcu 50 Yaşında,

Yorumlar
Yorum Yaz
Güvenlik Kodu