RENKLERİN ANLAMLARI - Sosyal Bilimler

RENKLERİN ANLAMLARI

RENKLERİN ANLAMLARI

Her renk, içerdigi ve yaydigi enerji nedeniyle, kendine özgü bazi tedavi edici ve dengeleyici unsurlar tasimaktadir. Bu özellikleriyle renkler, uyarici olduklari kadar çökkünlük yaratici, yapici olduklari kadar yikici, itici ya da çekici olabilmektedirler. Renklerden, tedavi amaçli yararlanmak için öncelikle tüm renklerin kendilerine özgü özelliklerini, tasidiklari enerjileri çok iyi anlamak, ardindan renklerin yansitma ve emme tekniklerini ögrenmek gerekmektedir. Unutulmamasi gereken bir diger nokta, bir insanda bulunan enerji dagilimi ve akis planinin, bir digerinden farkli oldugudur. Her kisi kendine has özelliklere sahip olduguna göre, ihtiyaç duyacagi renk enerjisi ya da kombinasyonlari da birbirinden farklidir. Çok genel olarak bazi renklerin tasidiklari anlamlar söyledir:

KIRMIZI:Dolasim ve üreme sistemlerine bagli alt (temel) çakrayi temsil eden kirmizi, canlandirici bir renktir. Sahip oldugu yogun enerji sebebiyle, kisilerin fiziksel ögelerini uyandirip daha etkin bir biçimde faaliyete sokar. Bu renk, üsütmelerde, dolasim bozukluklarinda ve tükürük bezi rahatsizliklarinda tedavi amaciyla kullanilabilir. Ancak intikam, kin, mantiksiz bir cesaret, ask ve seks duygularini harekete geçirebilecegi için dikkatli kullanilmasi gerekmektedir. Asiri dozda uygulanan kirmizi renk, duygusal düzensizliklere ve depresyona yol açabilir. Yüksek tansiyon, bu rengin yogun olarak varoldugunun göstergesidir.

TURUNCU: Ikinci, yani dalak çakrasini etkisi altina alan turuncu, nesenin ve bilgeligin rengidir. Sosyallesme duygulari, turuncu yardimiyla harekete geçer. Rengin vücut içinde en etkin oldugu yer adale sistemidir. Asiri turuncu kullanimi, sinir sistemini olumsuz etkiler, bu yüzden bu rengi yesil ve mavinin tonlariyla birlikte kullanmak gerekir. Turuncu renk enerjisi tedavi amaciyla, dalak, pankreas, mide, bagirsak ve böbrek rahatsizliklarinda kullanilmaktadir. Duygusal dengesizlik durumlarinda da turuncu kullanilabilir.

SARI: Göbek bölgesi ile gögüs kafesi arasinda yer alan günes sinir-agi çakrasi, sarinin etkin oldugu bölgedir. Bu rengin enerjisi, kisinin zihinsel faaliyetlerini her yönüyle harekete geçirir. Depresyon durumunu ortadan kaldirabilecegi gibi, kisiye yasama sevinci ve gücü asilayabilir, iyimserlik ve kendine güven duygulari artar. Sindirim, mide, bagirsak ve mesane rahatsizliklarinda sari renk enerjisinden yararlanilabilir.

YESIL: Yesilin en etkin oldugu bölge kalp çakrasidir. Bu nedenle kalp rahatsizliklarinda, yüksek tansiyonda ve bitkinlik hallerinde tedavi amaçli kullanilir. Yesil renk sakinlestirici bir özellik tasidigi için enerjimizi dengeler ve sefkat duygularimizi artirir. Sinir sistemini dengeleyici ve ates düsürücü etkiler gösterir.

MAVI: Bogaz (tiroid) çakrasini temsil eden mavi, solunum sisteminin düzene sokmak, yüksek tansiyonu düsürmek ve çesitli bogaz sorunlarini gidermek, astim, suçiçegi, sarilik, romatizma ve çesitli çocuk hastaliklarini engellemek için kullanilabilir. Ayrica sezgilerin güçlendirilmesi ve üzüntü duygusunun giderilmesi için mavi uygun bir renktir. Mavi enerjisini daha fazla aktive etmek için bu rengi sicak renklerle, kirmizi ve turuncu tonlariyla kullanmak gerekmektedir.

LACIVERT(Çivit mavi): Bu rengin etki alani kas çakrasidir. Mavi gibi lacivert de ruhsal ve fiziksel rahatsizliklarin giderilmesinde oldukça etkindir. Lenf ve salgi bezleriyle birlikte vücuttaki bagisiklik sisteminin güçlenmesini saglar. Bu renk enerjisi iyi bir kan temizleyicidir, dolayisiyla vücudun toksinlerden arinmasini kolaylastirir. Beynin her iki yarimküresi arasindaki uyum, lacivertin olusturdugu olumlu etkilerdendir. Bu renk, göz, kulak, burun, agiz sinüsler gibi yüz ile ilgili tüm rahatsizliklarin tedavisinde kullanilmaktadir.

MOR:Beyin epifizini, yani taç çakrayi temsil eden mor, diger renklerden farkli olarak vücudun iskelet yapisini etkiler. Ruhsal ve fiziksel açidan vücudu toksinlerden arindirici, antiseptik bir özellik tasir. Eklem iltihabi hastaliklari da maviye yakin mor renkli bir isikla iyilestirilebilir. Bazi sindirim sistemi sorunlarinin giderilmesi ve çesitli minerallerin vücut tarafindan kullanimi, bu renk ile ayarlanabilmektedir. Ayrica mor renk, kiside rüya aktivitelerini gelistirmektedir.

Boncuklarla renk terapisine göre, boncugun rengi harekete geçer ve yaydigi renk çevreye yayilir. Bu sirada da yakin çevrede bulunan kisiler bu rengin etkisi altina girer. Yesil renk boncuk, büyümenin ve hareketin sembolüdür.Ayni islemi renkli mumlarla da yapabilirsiniz.

Çakralar için renk terapisi

Kisinin renk duyarliligini artirmayla baslayan renk terapisi, hem bazi rahatsizliklari gidermek hem de çakralari dengeye kavusturmak, enerjik bir yapiya sahip olmak için bazi tekniklerden yararlanmaktadir. Dogru ve ritmik renk solumasi, renkli sularla terapi, dokunarak renk enerjisini aktarma, isik projeksiyonu, boncuk, kumas, kristal, tas,renkli su ve mumlarla renk tedavisi, bunlardan bazilaridir.

Renkli boncuklari kullanarak çakralariniza enerji kazandirmak için sunlari yapmalisiniz:

-10-15 dakikalik bir süre için hiçbir sekilde rahatsiz edilmeyeceginiz bir ortam seçin.

-Yaniniza kirmizi, turuncu, sari, yesil, mavi, lacivert ve mor olmak üzere yedi ayri renkte boncuk taneleri alarak sirtüstü yere veya yataga uzanin.

-Gözlerinizi kapatip kendinizi rahat birakin. Asama asama geriye giderek o gün yasadiginiz olaylari animsamaya çalisin.

-Gün içinde sizi en çok etkileyen olaylarin üzerinde durun. Yasadiginiz ya da maruz kaldiginiz duygu ve durumlari animsayin. Hangi çakralarin bu olaylardan daha fazla etkilenmis olabilecegini düsünün.

-Çakralarin renkli boncuklardaki enerjileri emdigini ve saglikli bir dengeye kavustuklarini düsünün. Her çakra üzerinde 3-5 dakika zihinsel olarak yogunlasip derin derin nefes alip verin. Bunu kendinizi rahatlamis hissedene kadar sürdürün.

-Son olarak boncuklari (kumas parçalari da olabilir) tüm çakralarin üzerine tek tek yerlestirin. Sahip oldugunuz enerji merkezlerinin enerjiyle doldugunu ve bedeninizin fizyolojik olarak sagliga kavustugunu düsünün. Bunu enerjiyle iyice doldugunuzu hissedene kadar sürdürün.Paylaş

Etiketler: Renklerin Anlamlari

deryadeniz79

Üyemiz, Aslan Burcu 52 Yaşında, Mesleği: DİĞER,

Yorumlar
Yorum Yaz
Güvenlik Kodu