GERÇEK HİKAYE - Sosyal Bilimler

GERÇEK HİKAYE

GERÇEK HİKAYE

     Şimdi size bir hikaye anlatacağım: Belki çok tanıdık belki de… Hiç varolmamış. İçinde nefretin sesini duyacaksınız!..
     Tam hatırlamıyorum ama sanırım dört veya beş yaşlarındaydım. Bir gün annemle çarşıya çıktığımızda küçük kırmızı bir top görmüştüm, onu çok istiyordum ve saatlerce ağlamıştım. Sonra dayım o topu benim için satın alıp getirmişti, o heyecanla topumu alıp sokağa çıkmıştım. O küçük kırmızı topu gerçekten çok seviyordum. Oynarken topum komşunun çiçek dolu bahçesine kaçtı ve… Gerisini biliyorsunuz işte; ev sahibi bıçağı eline alır ve topu keser. Ama ben o topu gerçekten çok seviyordum. Kafamda planlar yaptım. İçimde susturamadım bir ses vardı. Gece kalktım, komşunun bahçesine daldım ve bütün çiçekleri yoldum…
     Nefret duygusuyla tanıştığımda daha beş yaşındaydım; yolun başında duran, elinde komşunun bahçesinden yolunmuş bir demet papatyayla. Kırmızı küçük topu nefretle, sevgisizliğe kurban verilmiş küçük bir çocuk. Hayatı her sövüşümde rüzgar suratımı parçalarcasına esmek istedi. Canım yandı evet ama ben yinede sövdüm. Her seferinde küllerimden doğdum, küfürlerime daha da yenilerini ekledim. Her yanışımda daha da kötü oldum. Yaşam sigaranın dumanı misali içime girdi ve beni zehirledikçe ben yine hayatı sövdüm. Hayatı her sövüşümde rüzgar suratımı parçalarcasına esmek istedi. Aynada görüntümü bıraktım anneme ben kendimi alıp yol aldım nefrete. İçimdeki sese nefreti bir demet papatya öğretti.
     Ben her öğretmenler gününde hocama bir demet papatya götürdüm. Anneme aynada görüntümü bıraktım, didaktik cümlelerde nefreti duydum. Hayat benim, kader benim; nefretle dolu. Sosyologlara bırakılmış yaşantıları yaşadım herkes gibi bende. Ona buna laf atmak dışında bir boka yaramayan sosyologlara bırakılmış bir yaşam. Hayat benim, kader benim. Bir demet papatyadan doğan nefretim. Sahip oldu tüm bedenime; üzgünüm anne!
     Ölüm günümü milat kabul edeceğim kendime; dünyayı ben döndüreceğim orta parmağımın üzerinde. Gün gelecek küfredeceğim tüm kainata. Hangi dilde olursa olsun o zaman anlayacaklar beni.
     Ben hep on yedi yaşındayım, her ayak sesinde ürperir içim, ölüm hep kapımda biliyorum. Onunla yaşamayı öğrendim ve hep on yedi yaşında kalacağım üzerime ölü toprağı attı dostlarım. Aynaya baktım; kırık suratım binlerce parçaya bölünmüş. Dünya dönmekte durduramam; ben de döneceğim onunla beraber yada ölü toprağına razı olacağım…
     Doğum günümün arifesinde bir demet papatya hediye etti kalbimin bekçisinin uyukladığı bir anda içeri sızan sevdiğim, ellerime tutuşturdu çok sevmişim gibi. Pastamın mumlarını üfledim; tam on yedi mum. Bir de dilek tutmuştum sistem gereği. Dileğimi kimse bilemedi on yedi yaşım dışında, hiç kimse de öğrenemeyecek. Bir demet papatya doğum günü hediyem oldu. Beş yaşında elime tuttuğum ve yola başladığım günkü gibi adeta. Ben bir genç değil yaşlı bir çocuktum sadece. Affet nefret ettim senden sevdiğim.
     Asla olmayacak şeylerin peşinden koşan insan oğlu gözyaşlarıyla besler yaşamını. Boşuna dökülen gözyaşlarının telafisi yok. Annemiz ölür gözyaşı dökeriz, çocuğumuz olur yine gözyaşı dökeriz. Yaşamla ölüm arasındaki ince çizgiyi bulamamış insanoğlu, sokakta yürürken bile ölüm tehlikesiyle karşı karşıya gelen insanoğlu. Bunu yaşatanların insanlıkları nerede? Kainatta bok olarak bile yer almaya laik olmayanların mandası altında yaşayan insanoğlu uyan! Dökülen gözyaşlarının telafisi yok..
     “Dünya insanlara değil, insanlar dünyaya aittir” felsefesiyle henüz tanışamamış insanoğlu. Bu yüzden hep mutsuz. Dünyayı kendi malı gibi gören lavukların egoları yüzünden katledilen onca suçsuz insan, umutların karasında evinin çatısına düşecek bombayı çocuklarını nasıl koruyacağını bilemeyerek çaresizlikle bekleyen mazlum. Bunların hepsi dünyaya ait ama dünya kimseye değil.
     Ölüm günümü milat kabul edeceğim kendime; dünyayı ben döndüreceğim orta parmağımın üzerinde. Gün gelecek küfredeceğim tüm kainata. Hangi dilde olursa olsun o zaman anlayacaklar beni.


Paylaş

Etiketler: Gerçek Hikaye

ogniela

Üyemiz, Akrep Burcu 47 Yaşında, Mesleği: DİĞER,

Yorumlar
Yorum Yaz
Güvenlik Kodu