SAĞLIK HİZMETİNDE YENİ DÖNEM - Sosyal Bilimler

SAĞLIK HİZMETİNDE YENİ DÖNEM

SAĞLIK HİZMETİNDE YENİ DÖNEM

Hastaneler 15 Ekim’den itibaren, yatarak tedavi olan hastaya ilaç ve malzeme aldıramayacak. Böylece sağlık hizmetlerinde yeni bir dönem başlayacak. Ancak hastaneleri bu düzenlemeye hazır değil. Üniversite hastaneleri yetkilileri özellikle kanser tedavisinde önemli sorunlar yaşanacağını, ilik naklinin durma noktasına geleceğini söylüyor.
Yeni uygulamayla birlikte yatan hastaların tüm ilaç ve malzemeleri hastaneler tarafından karşılanacak. Ayrıca hastalar, tetkik ve tahliller için başka bir sağlık kurumu ya da kuruluşuna sevk de edilemeyecek. Yeni düzenleme için, 4 aylık geçiş süreci öngörülmüş, hastanelerin 15 Ekim’e kadar hazırlıklarını tamamlamaları istenmişti.
Düzenlemenin iki istisnası var. Zorunluluk nedeniyle hastalara aldırılması gereken ilaç ve malzemelerin fatura tutarı, hastaya ödenerek sağlık kurumundan mahsup edilecek. Hastaneler, bünyelerinde yapılamayan tetkik ve tahlilleri de, hizmet alınması yoluyla başka sağlık kurum veya kuruluşlarından alabilecek.
Bu şekilde hizmet alınan sağlık kurum ve kuruluşlarının listesi, hizmeti alan sağlık kurum ve kuruluşunca SGK’ya bildirilecek. Hizmet alımı yoluyla sağlanan ve kuruma fatura edilebilir tetkik ve tahlil bedelleri, sözleşmeli sağlık kurum ve kuruluşları bünyesinde üretilen hizmetlerden ayrımı yapılmaksızın, ilgili tebliğ esasları doğrultusunda ödenecek.

Şu Anda Uygulama Nasıl İşliyor?

Yürürlükteki uygulamaya göre, hastanede bulunmayan tıbbi malzemeler hasta veya yakınları tarafından sağlanıyor. Hasta veya yakınları tarafından temin edilen tıbbi malzemelerin ödenmesinde fark ücreti çıkması halinde, bu fark hasta tarafından karşılanıyor.

Geçiş Süresi Yetersiz Bulunuyor

Üniversite hastanelerinin yetkilileri ise, hazırlıkların 15 Ekim itibariyle tamamlanmış olması gerektiğini, ancak bunun mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde “imkansız” olduğunu belirtiyorlar. İlaç ve malzemelerin Kamu İhale Kanunu’na göre satın alınmasının zorunlu olduğunu söyleyen yetkililer, bunun uzun süre alan bir prosedür olduğunu ve bu nedenle bütün bu hazırlıkların 15 Ekim’e kadar bitmesi imkansız olduğunu vurguluyorlar.

Kanser İlaçlarında Büyük Sıkıntı Yaşanabilir

Uzmanlar bu yeni düzenlemeden ilk başta kanser hastalarının olumsuz etkilenebileceğini belirtiyor. Açıklamalara göre, bazı kanser ilaçlarının alternatifi olmadığı için firmalar yeterli indirimi yapmıyor. Hastaneler de bu ilaçları almakta sıkıntı yaşıyor. Sorunu SGK yetkililerine ilettikleri söyleyen hastane yetkilileri, kendilerine “acil durumlardaki ihale yöntemlerini uygulamaları” önerisinde bulunulduğunu aktarıyor. Ancak bunu yapmalarının mümkün olmadığını söyleyen yetkililer, geri ödemelerde de büyük sıkıntıları olduğunu, 15 Haziran’dan bu yana hastenelere hiç geri ödeme yapılmadığını kaydediyorlar.
Yetkililer ayrıca, bu uygulamanın yürürlüğe girmesiyle çok kısa sürede temin edilmesi gereken ilaç ve malzemelerin alımında da sıkıntı yaşanacağını vurguluyorlar.
Yatarak tedavide, anında temin edilmesi gereken ilaç ve malzemeler için “deveye hendek atlattıklarını” ifade eden yetkililer, geri ödemelerin yapılmamasının da bir başka sorun olduğunu belirtiyor.

Kemik İliği Nakli Durabilir

Bazı yetkililer ihaleye girecek firma bulunamadığı için 15 Ekim’den sonra yatarak tedavi kapsamındaki kemik iliği nakillerinin “durma noktasına gelebileceği” uyarısında da bulundular.
Tedavi yardımıyla ilgili tebliğle getirilen kemik iliği paket fiyatının yetersizliğinin sorunun bir başka boyutu olduğunu kaydeden yetkililer, zaten ülkemizde kemik iliği nakli sayısının çok yetersiz olduğunu, bu tür sorunların da hastaların tedavisini olumsuz etkileyebileceğini belirttiler.


Paylaş

Etiketler: Sağlik Hizmetinde Yeni Dönem

ogniela

Üyemiz, Akrep Burcu 47 Yaşında, Mesleği: DİĞER,

Yorumlar
Yorum Yaz
Güvenlik Kodu