YANLIŞ İLAÇ KULLANIMI ÖLDÜRÜYOR - Sosyal Bilimler

YANLIŞ İLAÇ KULLANIMI ÖLDÜRÜYOR

YANLIŞ İLAÇ KULLANIMI ÖLDÜRÜYOR

İlaç kullanmayan insan neredeyse yok gibidir. Özellikle, kronik hastalıkların tedavisi için dahi yeni ilaçların keşfedildiği günümüzde oluşan talep doğrultusunda pek çok sayıda ilaç çeşidi bulunmaktadır. Ancak sağlığımız için iyileştirici özellikleri nedeniyle sık sık başvurduğumuz ilaçlar bilinçsizce ve yanlış kullanımlar sonucu ölüme kadar varabilen sonuçlarla da karşımıza çıkabilir.
Memorial Hastanesi Genetik Tanı Merkezi Sorumlusu Uz. Dr. Gülay Özgönün verdiği bilgilere göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmalarda, ilaç etkileşimleri ve yan etkilerinden ötürü hastaneye yatan-ölen kişi sayısının, tüm hastane yatış-ölüm nedenleri arasında 4üncü sırada yer aldığı belirlendi. Sonuç olarak yanlış ilaç kullanımının ne kadar tehlikeli olduğu, yapılan istatistiklerle de doğrulanmış oldu.

Bireyselleşmiş Tedavi “Farmakogenetik” ile Mümkün Olacak

Farmakogenetik; hastaların ilaçlara verdiği cevapların oluşmasında temel bir rol oynayan genetik faktörleri inceler. Farmakogenetiğin kullanımı ile kişiler arası DNA farklılıkları saptanarak bireyin ilaca yanıtı önceden saptanır, sebebi bilinmeyen semptomlar nedeniyle kronik ilaç kullanan kişilerin hastalıkları açıklanabilir...
Özellikle bazı tansiyon hastaları, ilaç kullandığı halde ilaca yanıt alamazlar. Genetik farklılıklar yüzünden oluşan bu durum Farmakogenetik testlerle çözülebilir ve doz ayarlamasıyla sonuca ulaşılır.

Kalp Hastaları Dikkat!

Kalp ritim bozukluğu bulunan ve Bypass ameliyatı olmuş hastalar, kullandıkları kan sulandırıcı ilaç sebebiyle 2 haftada bir INR testi ile (pıhtılaşma zamanı) ölçüm yaptırmak zorunda kalırlar. Bu hastalarda kan pıhtılaşması süresinin uzun olması istenir ve INR ile hastanın ilaca verdiği tepki ölçülür. Ancak Farmakogenetik laboratuvarında yapılan testlerle INR yaptırmasına gerek kalmadan, hastanın kullandığı ilaçlar dikkate alınarak doz ayarlaması yapılır.

Kanser Tedavisinde Şart!

Özellikle kanser tedavisi için kemoterapi gören hastaları ilaçların olumsuz etkilerinden yakınırlar. Farmakogenetik testlerle kişinin genetik yapısına uygun doz ayarlaması yapılır ve kemoterapi de kullanılan ilaçlara bağlı yan etkiler en aza indirilir veya kullanılan ilaçların antikanser etkilerinin en az seviyede tutulması sağlanır.
Unutmamak gerekir ki; her hastalığın tedavisi esnasında amaç, hem hastalığı iyileştirmek hem de kullanılan ilaçların yan veya ters etkilerine en az oranda maruz kalmaktır.

Paylaş

Etiketler: Yanliş İlaç Kullanimi Öldürüyor

ogniela

Üyemiz, Akrep Burcu 47 Yaşında, Mesleği: DİĞER,

Yorumlar
Yorum Yaz
Güvenlik Kodu