KALBİNİZİ YOGA YAPARAK KORUYUN - Sosyal Bilimler

KALBİNİZİ YOGA YAPARAK KORUYUN

KALBİNİZİ YOGA YAPARAK KORUYUN

Kalp damarlarınızı yoga yaparak koruyabilirsiniz! Strese karşı etkili olan yoga, kan basıncını, kolesterolü ve şeker seviyesini düzenleyerek kalp hastalarına ilaç gibi geliyor. Sadece 6 haftalık yoga ve meditasyon programı, kalp hastalarının damar fonksiyonlarında yüzde 70 oranında gelişme sağlıyor...
Dr. Satish Sivasankaran, 2004 yılında Amerika Kalp Birliği Bilimsel Toplantısı’nda yaptığı açıklamada; bir grup sağlıklı gönüllü ile yapılan 6 haftalık yoga ve meditasyon programı sonunda, damar fonksiyonlarının yüzde 17 oranında geliştiğini, aynı çalışmanın kalp hastalarının damar fonksiyonlarında yüzde 70 oranında gelişme sağladığını bildirdi.
Yoga en basit haliyle yapılmış olsa bile hem vücudu fiziksel olarak güçlendiriyor hem de stresi azaltarak iyi bir ruh hali sağlıyor. Memorial Hastanesi Kalp Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez ve Yoga Uzmanı Dr. Neslihan İskit, bypass ameliyatı geçirmiş hastalarına 2005 yılından bu yana kalp yogası yaptırıyor. Strese karşı etkili olan yoga, kan basıncını, kolesterolü ve şeker seviyesini düzenleyerek kalp hastalarına ilaç gibi geliyor.
Kalp yogasının kalp hastaları üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğu hakkında bilgiler veren Memorial Hastanesi Kalp Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, yogadaki hafif egzersizlerin kasları güçlendirdiğini, nefes tekniklerinin kalbe daha kolay oksijen göndermeyi sağladığını, meditasyonun ise stresi azalttığını belirtiyor. Araştırmalara göre, üç-altı aylık dönemde yoga yapanların kan yağları, kan şekerleri ve tansiyonlarının daha iyi kontrol edildiğini vurgulayan Sönmez, "Daha az ilaç kullanımıyla tansiyonları düzene girebiliyor. Bu yoganın stres hormonu adrenalini azaltıp, mutluluk hormonu endorfini artırmasının bir sonucudur" diye konuşuyor.

Ameliyattan Bir Ay Sonra Başlanabilir

Prof. Dr. Bingür Sönmezin verdiği bilgilere göre; ameliyattan bir ay sonra tüm hastalar yoga ve meditasyon programlarına katılabiliyor. Başlangıçta haftada iki gün ikişer saat öneriliyor ve program 3 ay sürüyor. İsteyenler seanslara devam edebiliyor. Daha profesyonel sürdürmek isteyenler ise başka merkezlere gidiyor.
Yoga yapan hastalarda gözlemlenen en önemli değişikliklerden biri ise son derece mutlu olmaları. Streslerinin azaldığını ifade eden hastalar, kendilerini daha iyi hissettiklerini söylüyor.


Kalp Yogasının Klasik Yogadan Farkı

Yoganın içinde akrobatik hareketler de yer alıyor. Yüksek tansiyonu olan birinin üç dakika başını öne doğru eğip, ellerini arkaya doğru tutması doğru değil. Bu nedenle kalp yogasında yoganın hafifletilmiş formu kullanılıyor. Kalp yogası yapanlar, normal yogadaki gibi yere değil, sandalyeye oturuyorlar. Çalışmalar 45 dakika yoga, 15 dakika meditasyonu içeriyor. Memorial Hastanesinin bünyesindeki kalp yogası programında meditasyona ney müziği de dinletiliyor. Hastalar bir yandan yogayı yabancı bulsalar da ney sayesinde onlara daha sıcak geliyor.

Kimlerin Yogaya İhtiyacı Var?

Uzun yıllar Amerika’da yoga eğitimi alan Dr. Neslihan İskit’e göre ise bir çok hastalığın nedeni doğru nefes alamamak. Yogadaki nefes ve kalp atışlarının denetimi, üzüntülü anda kalbi kontrol etmeyi de öğretiyor. Dr. Neslihan İskitin verdiği bilgilere göre; yoganın tedavi etkisi, tamamlayıcı tıp kavramı içinde yer alıyor. Doktorlar hastayı iyileştirmek için elinden geleni yapıyor, onu belirli bir sağlık düzeyine kavuşturuyor. Eksik kalan psikolojik ve fizyolojik tarafını da yoga, meditasyon gibi uygulamalar tamamlıyor. Ayrıca herkesin yogaya ihtiyacı var... Tek ders yapan biri bile kendinde değişiklik hissediyor. Yoga, zamana meydan okuyarak, stresi azaltan, kalbi açan, hayatı zenginleştiren, bilimsel olarak kanıtlanmış metotlarla kalp hastalarına yardımcı oluyor. Yoga, kalp ameliyatı geçiren hastaların günlük yaşamlarına daha hızla dönmelerini, ameliyat sonrası yaşanan depresyon dönemini geçirmeden hayata devam etmelerini sağlıyor.

Kalp Yogası Nasıl Uygulanıyor?

Kalp yogası dört bölümden oluşuyor. Bu bölümler; Asanalar ( temel duruş biçimleri ), Pranayama ( nefes teknikleri ), derin gevşeme ve meditasyon...
Kalp yogası bildiğimiz yogadan çok farklıdır. Temel olarak kullanılan asanalar, ( duruşlar ) kan basıncını düşürür, hayat enerjisini yükseltir, stresi kontrol eder. Bu duruşlar ayakta ya da oturarak yapılabilir ve hastaların klinik durumları göz önüne alınarak uygulama yapılır. Yoga yapılan ortamın bazı özellikleri olmalıdır. Yoga yapılırken odanın ısısı ne soğuk ne de sıcak, ılık olmalı yani bedenin akıp gidebilmesi için uygun bir sıcaklık olmalıdır. Egzersizler sessiz bir alanda, çeşitli uyaranlardan uzak yapılır. Duruşlar her yaşta ve hemen hemen her sağlık koşulundaki insana tavsiye edilir. Hasta, kendisi için rahat olacak veya rahatsızlık verecek bir duruşu yapmakta serbesttir. Ağrı ya da acı hissettiği noktada duruşa devam etmez, gevşeme pozisyonuna geçer tam olarak gevşer ve derin nefes alır. Ağrı geçtikten sonra devam etmenin mi yoksa derin nefesle egzersizi bitirmenin mi en iyisi olacağına kendisi karar verir.


En Önemli Bölüm Nefes Egsersizleri

Kalp yogasının en önemli bölümlerinden biri nefes egzersizleridir. Hastaların bir çoğu ameliyattan sonra doğru nefes almıyor. Nefesleri yüzeysel oluyor ve akciğer kapasitesinin çok azını kullanabiliyorlar. Kalp yogasında yapılan nefes çalışmaları onların daha derin daha kaliteli nefes almalarını sağlamakla kalmayıp aynı zamanda nefeslerini kontrol ederek kalp hızlarını da yavaşlatmayı sağlıyor. Günlük yaşam içinde karşılaştıkları stres faktörleri ile nefes tekniklerini kullanarak başa çıkmayı öğreniyorlar. Kalp yogası programında ilk öğretilen doğru nefes almadır.
Doğru nefes ise şu şekilde tanımlıyor: Nefes aksi söyleninceye kadar burun deliklerinden alınıp verilir. Burun deliklerinden alınan nefes çeşitli mikroplardan arınır, ısınır ve belirli bir formdan geçerek ciğerlere ulaşır. Nefes alırken karnımızı dışarı doğru şişirip verirken göbek deliğimizi içeri doğru çekeriz. Bu sırada diafram kası aşağı ve yukarı doğru hareket ederek ciğerlerin yeteri kadar oksijen almasını ve vücutta biriken karbondioksiti tümüyle atmasına yardımcı olur. Bu nefesin adı tam yogik nefes’tir. Bunun dışında üç bölümlü nefes, ters solunumu düzeltme, burun deliklerini değiştirerek solunum, ve sayı sayarak solunum gibi çok çeşitli nefes egzersizleri vardır. Bu solunum egzersizleri yoga duruşları ile uyumlu olarak yaptırılır.

Tamamen Gevşeme Sağlanıyor

Derin gevşeme kalp yogası programında hastaların beden farkındalıklarını artıran ve bedenin çeşitli bölgelerinde biriktirdikleri stresi atmaya yarayan bir çalışmadır. Çalışmaya ayak parmaklarından başlanır ve tek tek tüm organlar dolaşılarak onların tamamen gevşemesi sağlanır. Bu sırada hastalardan beklenen, verilen komutları sırasıyla uygulamak ve aklın başka şeylere dalmasına engel olmaktır. Bu çalışma sırasında hasta, aklı ile bir mücadeleye girmemelidir. Aklı düşman değil bir dost haline getirmelidir. Unutmamalıdır ki akıl ve kendisi aynı taraftadır ve her ikiside sakin ve huzur dolu olmak ister.


Son Aşama Meditasyon Mu?

Meditasyon da üç farklı evre vardır. İlk evre konsantrasyondur bu aklımızı belirli bir noktada düzenli ve sabit tutmayı sağlar. Akıl bu dönemde bir miktar konsantre olsa da kısa bir süre sonra bir oraya bir buraya akmaya başlar. İkinci evre aklımızın uzunca bir süre herhangi bir dalgalanma olmadan odaklanmasıdır. Son bölüm ise absorbe etmek akıl ve düşüncenin bir bütün olmasıdır. Günlük yaşamın istek ve arzularından uzaklaşarak her basamakta belirli derecelerde huzur elde edilir. Birçok insan normal günlük yaşantıda sanki bir tekerleğin jantı gibidir. Bazen yukarıda ve mutludur bazen de aşağıya doğru gitmeye başlar ve çok kısa bir süre sonra da iyice alta gelir. Sonra yavaşça aşağıda ezilmekten kurtulur ve yukarı çıkar. Kişinin yeniden gençleşme gücüne bağlı olarak bu döngüler kısalabilir veya uzayabilir. Meditasyon yaparak bu çemberin içine doğru, yani sabitliğin olduğu merkeze doğru ilerlenir. Artık ne oluyorsa çevrede oluyor kişiyi direkt olarak etkilemiyordur. Sessiz ve sabit bir şekilde oturur, etrafta ki durumları ve yaşananları gözlemler. Arada ki mesafeyi koruyarak olaylara katılır. Her ne olursa olsun merkezde olduğu ve gözlem yaptığı bilinci her zaman vardır.
Kalbin yogası programına başlayan hastalardan çeşitli kan tahlilleri istenir ve üç aylık period sonunda bu tahliller yinelenir ve sonuçlar karşılaştırılır. Özellikle kan şekerlerinin daha kolay düzene girdiği, kan yağları seviyesinde düşme olduğu, kan basınçlarının daha az ilaçla kontrol altına alındığı, ritm bozukluklarının ilaçları kesilebilecek kadar rahatladığını gösteriyor. Amaç nabzı yavaşlatmak, tansiyonun başlıca nedeni olan stresi yoga ile adrenalini düşürerek kontrol etmektir.

Ameliyat Olmamış Kişilerde De Öneriliyor

Kalbin yogası programı kalp ameliyatı geçiren kişilere olduğu kadar henüz ameliyat olmamış ancak kalp hastalığı tespit edilmiş kişilerede son derece faydalı bir programdır. Kalp hastalığı tanısı konan hastaların ameliyata gitme sürelerini uzatır, ameliyat sonrası iyileşmenin hızlanmasına yardımcı olur.Paylaş

Etiketler: Kalbinizi Yoga Yaparak Koruyun

ogniela

Üyemiz, Akrep Burcu 45 Yaşında, Mesleği: DİĞER,

Yorumlar
Yorum Yaz
Güvenlik Kodu