ÇANAKKALE SAVAŞI NASIL KAZANILDI - Sosyal Bilimler

ÇANAKKALE SAVAŞI NASIL KAZANILDI

ÇANAKKALE SAVAŞI NASIL KAZANILDI

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, 92 yıl önce Gelibolu Yarımadası’nda yaşanan, binlerce askerin şehit olmasıyla elde edilen "Çanakkale Zaferi"ni olağanüstülükler sayesinde kazanıldığını savlayarak, savaşanları önemsizleştirmenin, canlarını feda eden "Mehmetçikler"in anısına saygısızlık olarak görülmesi gerektiğini savundu.

Prof.Dr. Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çanakkale savaş alanlarının son dönemde ulusal anlamda önemli ziyaret yeri haline geldiğini, Avustralya ve Yeni Zelandalıların Gelibolu Yarımadası ziyaretlerine önem vermesinin, Türkiye’de ilgi artışına neden olduğunun gözlemlendiğini bildirdi.

Bölgeye, devletin alt yapı yatırımları gerçekleştirirken, Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim gezilerinin de bu tarihi mekana yönlendirdiğini, ayrıca her yıl düzenlenen 18 Mart Deniz Zaferi kutlamaları ile 25 Nisandaki Anzak Gününe üst düzey devlet yetkililerinin katılımının gittikçe önem kazandığına işaret eden Prof. Dr. Öztürk, tarih ve vatan bilincinin geliştirilmesine hizmet edileceği yerde, Çanakkale’nin adeta bir "hac turizmi" hedefi konumuna getirildiğini iddia etti.

"ZİYARETÇİ İLGİSİ, REHBERLİK GEREKSİNİMİNİ ORTAYA ÇIKARDI"

Prof.Dr. Öztürk, Çanakkale’ye yönelik ziyaretçi ilgisinin beraberinde rehberlik gereksinimini ortaya çıkardığını, savaş alanlarını bilen ve bunu ziyaretçilere gerektiği gibi anlatacak rehberlerin yetiştirilmesinin zorunlu hal aldığını söyledi.

Bu kapsamda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin (ÇOMÜ), Atatürk ve Çanakkale Savaşlarını Araştırma Merkezi’nin (AÇASAM) bilimsel desteği, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle alan rehberlerinin eğitimine başlandığını anımsatan Öztürk, "Ancak kamuoyuna ve basına yansıyan önemli bir sorun ise, yetkili ya da yetkisiz rehberlerce savaş alanlarında ziyaretçilere gerçek dışı öyküler, safsatalar anlatıldığı ve dahası bunların basın yayın kanalıyla yaygınlaştırıldığı iddialarıdır" dedi.

"ANLATILAN ÖYKÜLER GERÇEK MİDİR?"

Prof.Dr. Ali Osman Öztürk, Çanakkale Savaşları’na ilişkin olarak anlatılan öykülerin, bağımsız bir saptamasının yapılması gerektiğini, bu öykülerin yazın bilimi kapsamında kısmen "efsane", ama daha çok dini duygulara hitap ettiğinden özellikle "menkıbe" başlıkları altında değerlendirilebileceğini ve hemen her din ve kültürde bunun örneklerine rastlanılabileceğini bildirdi.

"Menkıbeler vardır, anlatılır, bu bir gerçektir" diyen Öztürk, ancak menkıbelerin anlatılması olgusuyla anlatılan olayların gerçekliğinin biri birine karıştırılmaması gerektiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

"Yazın bilimi bu olayların gerçekliğini ancak fantastik edebiyatın kurmaca gerçekliği ölçeğinde kabul eder. Kısaca menkıbeler, tıpkı masalların gerçekliğinde olduğu gibi hayali bir dünyayı anlatır. Masaldan tek farkı, erdemsel bir mesaj vermesidir."

BİR MENKIBE ÖRNEĞİ

Prof.Dr. Ali Osman Öztürk, Çanakkale Savaşları’yla ilgili anlatılan bir menkıbeye şu örneği verdi:

"Kapıyı açtım, kamara gül kokusu içinde. Bir de ne göreyim. (Şehidin) Her yanı yoğun bir nurla kaplı, sanki tebessüm ediyor gibiydi. Sağında ve solunda güzellikleri dille ifade edilemeyecek iki zat oturmuş, Kuran’ı Kerim okuyordu.

Beni görünce kayboldular. Doğrusunu söyleyeyim ki korkmuştum. Bu gördüklerim sebeplerle izah edilemezdi."

"ŞEHİDE SAYGI, TARİHE DE SAYGIYI GEREKTİRİR"

Gelibolu Yarımadası’nda binlerce askerin şehit olmasıyla elde edilen zaferi olağanüstülükler sayesinde kazanıldığını savlayarak, savaşanları önemsizleştirmek, burada canını feda eden askerlerin anısına saygısızlık olarak görülmesi gerektiğini savunan Prof. Dr. Öztürk, "Tarihten ders almanın yolu, bilim olarak tarihi ters okumak, bilime aykırı durmak olmamalıdır. Şehitlere saygı tarihe de saygıyı gerektirir. Çünkü bu tarihi onlar yazdı" dedi.

Kaynak : http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=217626

Paylaş

Etiketler: Çanakkale Savaşi Nasil Kazanildi

ogniela

Üyemiz, Akrep Burcu 47 Yaşında, Mesleği: DİĞER,

Yorumlar
Yorum Yaz
Güvenlik Kodu