GİTMEK - Sosyal Bilimler

GİTMEK

                                             GİTMEK !!!!

Değişik
Başka türlü bir şey benim istediğim
Ne ağaca benzer, ne de buluta.
Burası gibi değil gideceğim memleket
Denizi ayrı deniz,
Havası ayrı hava.
                      (Can Yücel)


      Hani bazen insanlara sorarlar ya kendini bir kelime ile tanımlamak istesen bu ne olurdu diye!!. Buna hemen itiraz ederiz,bir insan dünü,bugünü ve yarınıyla bir cümleye sığar mı hiç?...Ama ben bu kelimeyi kendim için , buldum galiba. “Gitmek.”
     Rivayet bu ya ! Dağlar kanatlıymış eskiden.Canları çektiğinde vurup kanatlarını ,diledikleri yere gider,konarlarmış.Bu dilediklerinde gitmeler yer ananın çok zoruna gidermiş.Sonunda Tanrı yer ananın bu kırılganlığına dayanamamış ,dağların kanatlarını koparmış.Kopan kanatlar, zirvelerde bulut olmuş. İşte bundanmış bulutların dağlara koşması.Bundanmış kanatların dağlarla,dağların kanatlarla doyasıya buluşması....
    Kelebeklerin de dağları vardır, oradan başka bir yerde yaşayamaz.Zaten bir gün değil mi ki yaşam süreleri ? Ama yine de özgürce tadını çıkarırlar bu günün .İnsanoğlu öyle mi ya ..........    

Umudu ve sevgiyi örseleyen, içine giremediğimiz, dışına çıkamadığımız yaşantıların ,günü birlik kaygıların, bizleri uzun süre içine aldığı anafordan çıktığımızda , bir de bakarız ki kanatlarımız yara almış.Çoktandır uçamadığımız için her yeni uçma denememiz , bizlerin canını biraz daha acıtmış, yaramızı biraz daha derinleştirmiş.
    Yine de yüreğimiz gitmelere durduğunda ,bu kanatları sarar sarmalar da ,uçmaya nasıl özendiririz içimizdeki martıları.Hele bu özlenene gitmekse...
     Gitmelerin tam zıddıdır kalmalar.Kalmalarda alışkanlıklar vardır, bilinen vardır, tek-düze de olsa sığınırsınız sığ limanlarınızın dalgasız sularına.
      İşte bu yüzden kolay değildir gitmeler.Gideceğiniz diyarların dağlarında kanatlarınız sevgi rüzgarlarından mı güç alacak ? Bilemezsiniz. Yaşamınız, o diyarda kelebeklerinki kadar kısa olsa da,onlar kadar özgür mü olacak ? Bilemezsiniz.
      Bu gitmeler.... Gidenin arkasından duyulan biraz suskun, biraz çaresiz, çokçası da tutsağı olduğumuz duygularımızsa..Artık yapılacak bir şey kalmamıştır .

Ya içinizdeki fırtınanın dinmesini bekleyeceksiniz limanınıza sığınıp ….

Ya da yüreğinizi de yanınıza alıp ,dalgalı denizlere yelken açacaksınız gitmelerinizle.

Paylaş

Etiketler: Gitmek

ogniela

Üyemiz, Akrep Burcu 47 Yaşında, Mesleği: DİĞER,

Yorumlar
Yorum Yaz
Güvenlik Kodu