İKİ KARDEŞ - Sosyal Bilimler

İKİ KARDEŞ

İKİ KARDEŞ

Vakti zamanında babalarından kalma çiftlikte çalışıp, rızıklarını arayan iki genç vardı. Biri diğerine nazaran daha yaşlıca ve ağabey durumundaydı. Ağabey olan evli, barklı, çoluk çocuk babasıydı. Genç olan kardeş ise bekardı. Bir başına hayatla uğraşmaktaydı. İşte her çalışmanın sonunda bu iki erkek kardeş, evlerine gitmezden evvel evvel, ürünlerini ve karlarını eşit olup paylaşırlardı.
Günün birinde bekar kardeş, kendi kendine düşündü:
"Ağabeyimle ürünümüzü bölüşüp paylaşıyoruz paylaşmasına da hiç de hakça davranmıyoruz, gibi geliyor bana. O hem benden yaşca büyük hemde çoluk çocuğu var evde rızk bekleyen. Yok yok yarından tezi yok bu işe bir çare bulmalı. Ağabeyime hasttan daha fazla pay verilmelidir. Ama ben dersem bunu ona, itiraz eder ve hak yerini bulmamış olur. Öyleyse başka bir yol düşünmek uygundur."
O böyle düşünür, ve her gecebir çuval buğdayı bir ambardan diğerine taşırken, evli ağabey de olup bitenden habersiz eşi ile dertleşmektedir.
" Ürünümüzü eşit olarak paylaşıyoruz ama bence hiçde hakca değil. Biz evlenmeyi başardık. Çoçuklarımızı yetiştirmekteyiz. O ise bekar. Bir başına yaşıyor. Daha evlenmesi çoluk çocuk sahibi olması gerekiyor. Hem ben hastalansam, bana bakacak bulunur. Ya onun hali nice olur. Bir yolunu bulupda onun hasattan payını artırmalı."
   Evli olan ağabeyinde tek alternatifi kaldı. Ve oda her gece evinden çıkıp, bir çuval buğdayı erkek kardeşinin evine taşımaya başladı.
İki kardeş yıllarca ne olup bittiğini, anlayamadan sırtladılar çuvalları, taşıdılar bibirlerinin ambarlarına.
"Bu ilginç haldirki; depodaki tahılın miktar değişmiyor, ne artıyor ne eksiliyor" diye düşünüyorlardı.
Derken bir gece, herkesin uykuya daldığı sırada, iki kardeş bibirinin deposuna tahıl taşırken çarpışıverdi. O anda olup biteni anladılar. Ve iki fedekar kardeş çuvalları bırakıp kuçaklaşıverdiler.

Paylaş

Etiketler: İki Kardeş

erens

Üyemiz, Kova Burcu 43 Yaşında, Mesleği: ,

Yorumlar
Yorum Yaz
Güvenlik Kodu