ANNE SÜTÜ MUCİZESİ - Sosyal Bilimler

ANNE SÜTÜ MUCİZESİ

ANNE SÜTÜ MUCİZESİ

Bebeğin karnı acıkır, ağlar. Ama genç annenin de dertleri vardır. Sütü azdır, meme uçları sızlar. Hiç endişelenmeyin. Diş çıkarma jeli, lahana yaprağı ne güne duruyor? Siz bebeğinizi güzel güzel emzirin ki, o da size tatlı tatlı gülümsesin
Minik bebek, eskilerin deyimiyle ‘Sanki ikiye biçilmiş’ gibi ağlıyor. Onu susturmak mümkün değil. Çünkü, hastaneden eve geldiğinden beri karnı doyurulmadı. Annenin hemen olaya el koyması gerek! Biliyorsunuz, bebekler için en yararlı en doyurucu besin anne sütü. Ancak anne sütünün olmadığı ya da yetersiz kaldığı durumlarda bebeğin biberonla beslenmesi öneriliyor. Bebek, eve getirildikten sonra yapılması gereken en önemli iş, bir meme pompası edinmektir. Meme pompası dediğimiz aygıt, kadının memesinden sütü çeker ve steril bir şişede süt muhafaza edilir. Bebeğin doyurulma zamanı gelince de bu süt biberonla bebeğe içirilir. İlk günlerde anne, bebeğini emzirirken meme uçlarında acı duyabilir. Bazen bu acı dayanılmaz dereceye varır. İşte böyle durumlarda bebeği emzirmekten vazgeçmeye kalkışılmamalı. İstenirse her soruna bir çözüm bulunabilir.

Her defasında başka memeyi verin

Meme uçlarındaki sızlamaları gidermenin çok basit bir yolu var. Buzdolabında beklettiğiniz lahananın iki yaprağıyla sızlayan memelerin uçlarını sarın. Yirmi dakika kadar bekledikten sonra lahana yapraklarını alın. Memelerdeki sızı dinmiş olacak. Sızlayan meme uçları için ikinci bir önerimiz daha olacak. Diş çıkaran bebeklerin damaklarına sürülen diş jeli, meme uçlarına sürülürse, sızı diner. O zaman da anne, bebeğini rahat rahat emzirir. Bebeğini emziren annenin, ilaç konusunda çok dikkatli davranması gerektiğini bir kez daha hatırlatalım. Doğumdan bir süre sonra doğum kontrol hapı kullanmaya kalkışan kadının sütü birdenbire kesilebilir. Bu nedenle, bebeğini emziren annenin doğum kontrol hapı kullanması sakıncalıdır. Ayrıca annenin hangi ilaçları kullanıp kullanamayacağını da doktoruna danışması çok önemlidir. Bazı ilaçlar, anne sütü yoluyla bebeğe zarar verebilir. Bazılarının kullanılması annenin sütünü kesebilir. Genç anne, yavrusunun en iyi şekilde beslenebilmesi için dikkatli ve tedbirli olmalıdır. Anne sütüyle beslenen bebeklerin o dönemde birçok hastalığa karşı bağışıklık kazandıklarını da hatırlatalım. Bebeği emzirirken, her defasında bir başka memeyi emmesi sağlanmalı. Ama genç anne, bir önceki meme saatinde, bebeğin hangi memeden yararlandığını hatırlamakta zorlanabilir. Bunun da bir kolayı var. Anne, bir yüzüğü bu iş için kullanırsa, dertten kurtulur. Eğer bebek son beslenme sırasında annesinin sağ memesini emmişse, o yüzük sağ ele takılır. Yüzük sağda olduğuna göre, bir sonraki emzirme saatinde anne, bebeğe sol memesinden süt verir.


Paylaş

Etiketler: Anne Sütü Mucizesi

iklima

Üyemiz, Akrep Burcu 47 Yaşında,

Yorumlar
Yorum Yaz
Güvenlik Kodu