SOSYOLOJİ NEDİR ? - Sosyal Bilimler

SOSYOLOJİ NEDİR ?

SOSYOLOJİ NEDİR ?

Sosyoloji (latince socio+logos) ; “Toplum Bilimi” veya “sosyal olayların bilimi” ya da “sosyal örgütlenme ve sosyal değisimler bilimi” olarak da bilinmektedir.

Sosyoloji, sosyal hayatımızda var olan sosyal gerçekleri (sosyal olaylar ve olgular), insanların meydana getirdiği grupları, grupların davranıslarını ve sosyal kurumları olduğu gibi inceleyen pozitif bir sosyal bilim dalıdır. Bir baska ifadeyle, sosyoloji, bir takım varsayımlardan çok; var olan gerçekleri ortaya koymaya çalısan, sosyal gerçeğe eğilen bir bilimdir.

Genis anlamıyla sosyoloji, insanların birbirleriyle kurdukları sosyal iliskileri, sosyal gruplar, kurumlar ve örgütler arasındaki iliskileri, toplu eylem, toplu direnis gibi topluluk ve fert davranıslarını, değisik düzeylerde bütün sosyal etkilesim biçimlerini, sosyal yapı özelliklerini ve bu yapıda ortaya çıkabilecek değisme eğilimlerini belirli bir yöntem dahilinde inceleyen, sosyal gerçekleri ve süreçleri sistematik ve bilimsel olarak mercek altına alan bir bilim dalıdır.

Sosyoloji, fertten ziyâde toplumun aynasıdır. İnsanın, sosyal diye vasıflandırabileceğimiz bütün davranısları, sosyolojinin ilgi alanına girmektedir. Her ne kadar insan ruhuna pek yakın olan ilgi alanlarını, değerleri ve duyguları ihtiva eden sorunları ele alıyorsa da, sosyoloji, bir seyin iyiliği veya kötülüğü, uygunluğu veya uygunsuzluğu gibi hususlarda yargıda bulunmaktan uzak durmaya, yani tarafsız kalmaya gayret etmektedir.Paylaş

Etiketler: Sosyoloji Nedir

afflicted_

Üyemiz, Yengeç Burcu 45 Yaşında, Mesleği: ,

Yorumlar
Yorum Yaz
Güvenlik Kodu