Kemik Sintigrafisi Nedir? Nasıl Yapılır? Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli? - Sosyal Bilimler

Kemik Sintigrafisi Nedir? Nasıl Yapılır? Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Kemik Sintigrafisi Nedir? Nasıl Yapılır? Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Radyoaktif kemik ajanlarının damar yoluyla vücuda verilişinden sonra yapılan görüntülemedir. Kemik metabolizmasının artmış veya azalmış olduğu yerlerde radyoaktif ajan tutuluşunun değiştiği izlenir. Kemiğin enfeksiyon, kırık ve spor yaralanmaları, tümör ve benzeri hastalıklarında kullanılan bir yöntemdir.

Test nasıl yapılır?

Kemikte tutulma özelliği gösteren bir radyoaktif ajan damar yoluyla vücuda enjekte edilir. Enjeksiyon öncesinde lokal anestezik bir kremden yararlanılabilir. Verilen radyoaktif madde tüm iskelet sisteminde tutulduğunda (2-3 saat) tüm vücuttan görüntüler alınır. Özel bir çekim (SPECT, tomografik çalışma) uygulanmadığı takdirde çekim süresi 20-40 dk kadardır. Filmlerin kaliteli olması için çekim sırasında mümkün olduğunca kıpırdanmaması önemlidir.

Teste nasıl hazırlanabiliriz?

Sintigrafiye giderken hastalığınızla ilgili en son yapılan laboratuar incelemelerini, filmleri, epikriz gibi hasta bilgi kayıtlarını yanınızda götürmeniz değerlendirilme açısından faydalı olur. Test öncesi özel bir hazırlığa gerek yoktur. Ancak, özellikle okul öncesi ve okul çağındaki çocukların, test ile ilgili olarak bilgilendirilmesi korkmamaları için yararlı olur. Çekim esnasında anne-babanın yanlarında bulunması onları zaten rahatlatacaktır. Ayrıca sevdikleri bir oyuncak yada kitabın bulundurulması oyalanmalarını sağlar. Test öncesinde ve sonrasında bol su/sıvı alımı görüntü kalitesi ve radyasyon dozunu azaltması açısından önemlidir. Bu amaçla sık sık tuvalet gidilmesi gerekir. Testin tamamlanmasından sonra yeme, içme veya başkalarıyla temas etme anlamında bir kısıtlamaya gerek yoktur.

Kemik sintigrafisi çekim işlemlerinde hastanın kemiğinde tutulma özelliği gösterecek olan radyoaktif bir ajan damar yolu ile vücuduna enjekte edilir. Enjeksiyonu yapmadan ağrılara ve acıya neden olmaması adına lokal şekilde sürülebilen anestezi bir kremden yardım alınır.

Verilecek olan radyoaktif ajan hastanın iskelet sistemine tutulduğunda çekin başlar. Bu tutulumun oluşabilmesi için 3 saat beklemek gerekebilir. Çeken kişi bu tutulumunun kontrolünü sağlayacaktır. Özel ve farklı bir çekim işlemi yapılmadığında uygulama yaklaşık olarak 20 ila 40 dakika aralığında sürer. Sintigrafiye girecek olan hastaların yanlarında gerekli olan tüm laboratuvar incelemelerini, video ile hazırlanmış olan çekimlerini, epikriz tarzındaki hasta bilgilerini götürmeleri gerekir. Özellikle çocuk hastaların bu test ile alakalı olarak öncesinde bilgilendirilmesi gerekir.

Çekim esnasında baba ile anneleri çocukların yanında olabileceklerdir. Çocuklarda ne için test yapılacağı, nerede yapılacağı, kaç dakika içinde testten çıkar, ne kadar bekler ve diğer zamanlar ile alakalı korkutmadan bilgi verilmesi doğru olacaktır. Ayrıca sevdikleri bir adet oyuncağı yanında götürmeleri çocukların test zaman kısmını çabuk atlatmalarına yardımcı olur.

Kemik sintigrafisi için ön hazırlık yapılması gerekmez. Yapılacak olan testlerin çoğunluğu tok karnına yapılır. Bazı tetkiklerde kullanılacak olan ilaçların zararlı olup olmadığı, alerji yapıp yapmadığı konusunda doktorlar ek testler isteyebilmektedir. Kemik sintigrafisi çekim işlemi yapılmadan önce kullanılan ilaçların doktora belirtilmesi gerekir. Bu ilaçların bazıları çekim öncesinde içilmemesi gerekebilir. Bunun için hastanın vücut anlamında ve kişisel anlamda bilgilerini doktora detaylı şekilde söylemesi gerekir. Kemik sintigrafisi çekiminde dikkat edilmesi gereken önemli bilgiler bulunur. Bu bilgiler;

 • Emzirme yapan annelere sintigrafi çekimi yapılabilmektedir ama emzirmeye geçmek için kaç gün beklemesi gerektiği doktor tarafından belirtilir. Ayrıca kaç günde normal döneme dönüleceğine dikkat edilmelidir.
 • Sintigrafi çekiminde verilecek olan ilaçlar damar yolu ile verilir ve ilaçların çoğunluğu alerjik reaksiyona sebep olmaz. İlaçların verilmesi esnasında yanma ve sızlama gibi sorunlar oluşmaz.
 • Radyoaktif maddenin verilmesinden sonra hastaya yapılacak olan tetkikin türüne göre bekleme süresi oluşur. Bekleme süresi ilacın organlara tutulumunun sağlanması içindir. Bekleme süresinin kısaltılması kesinlikle mümkün değildir. Çekim süresi için 5 ila 60 dakika arasında beklenebilir.
 • Kemik sintigrafi ve diğer çekim türlerinden kaynaklı oluşabilecek olan uygulamanın zararları konusunda doktor bilgilendirme yapar.
 • Yapılacak olan çekim işleminden sonra yan gelip yatma yapılmayabilir. Günlük aktivitelere hemen dönülebilir.
 • Çekim yapılacak olan cihazlar kapalı olmadığı için kapalı alan korkusu olan kişiler için oldukça idealdir.
 • Kemik sintigrafisi ve diğer sintigrafiler çocuklarda içinde uygulanabilir. Çocuklarda yapılacak olan uygulamada yaş ve kilo dikkate alınarak doz ayarlaması yapılır. Uygulama yapılacak olan doz kesimlikle çocuklara zarar vermeyecektir. Bazı çekimlerde çocuklanın uyutulması gerekebilir.
 • Kemik sintigrafisi ücretleri konusunda çok para harcamamak adına kesinlikle detaylı araştırma yapılmalıdır.

Kemik Sintigrafisi İçin Dikkat Edilecek Olan Detayları

 • Özellikle bayan olan hastaların hamilelik şüphesi bulunuyorsa mutlaka doktorlarına ve çekim yapan kişiye bu detayı bildirmeleri gerekmektedir. Bebeği olan ve emzirme işlemi yapan hastalarında bu detayı bildirmesi gerekmektedir.
 • Çekim için beklenen süre zarfında atıştırmalık yiyecekler tüketebilirsiniz.
 • Çekim için mutlaka bol düzeyde sıvı alımı yapılması gerekir. Bu görüntünün kalitesini yükseltecektir.
 • Vücuda alınacak olan radyoaktif madde yine vücuttan kolay bir şekilde atılır. Bunun içinde herhangi bir yan etki oluşturmaz. Halsizlik ya da uyku oluşturmadığı için gün içi aktivitelere kolay şekilde dönülebilir.
 • Çekim işleminden sonra belli bir süre çocuklar ile bebekler ile ve hamileler ile temas etmekten kaçınmak gerekir. Çekim sırasında çocuk ya da hamile olmamak kaydıyla bir kişi refakat edebilir.
 • Kemik sintigrafisi çekim işlemlerinden sonra işinize hemen gidebilir ya da evinize hemen dönebilirsiniz. Normal yaşamınızda olduğu gibi yiyip içebilir, arabanızı kullanabilir ve doktor kontrolünde diğer ilaçlarınızı almaya başlayabilirsiniz.
 • Kemik sintigrafisi çekim sonuçlarını genelde özel sağlık kuruluşları ertesi gün teslim edeler. SGK hastanelerinde ise bu süre birkaç günü bulabilir.
 • Kemik sintigrafisi çekimi kapalı bir cihaz içinde yapılmadığından dolayı kapalı alan korkusu olan kişilerde çekim yaptırabilir.
 • Ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda tanı koyulur ve gerekli olan tedavi planlanır.


Paylaş

Etiketler: Radyoaktif çekim, Kemik Sintigrafisi, Kemikte enfeksiyon, kırık ve spor yaralanmaları, tümör

dilek

Üyemiz, Yengeç Burcu 33 Yaşında, Mesleği: HALKLA İLİŞKİLER, ve yaşadığı yer Aydın

Yorumlar
Yorum Yaz
Güvenlik Kodu